Prawa zwierząt ważne dla Polaków. Potrzebna dobra zmiana dla zwierząt

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
115
Udostępnij

Kilka lat temu organizacje prozwierzęce zostały "z niczym", kiedy obiecana przez rząd piątka dla zwierząt, została anulowana. Teraz organizacje liczą na prawdziwy zwrot w ochronie zwierząt w Polsce. Obecna sytuacja jest naprawdę zła, a wiele miejsc przypomina bardziej więzienia dla zwierząt niż azyle. Warunki życia zwierząt mogłoby się wkrótce zmienić. Chce tego też duża część społeczeństwa.

Prawa zwierząt w Polsce - teoria a praktyka
Prawa zwierząt w Polsce - teoria a praktyka123RF/PICSEL

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt zebrał już ponad 100 tys. podpisów pod petycją skierowaną do Posłów i Posłanek X Kadencji Sejmu RP. Obywatele nadal aktywnie podpisują apel, a tempo zbierania podpisów jest rekordowe - ponad 20 osób na minutę wyraża poparcie dla zmian w prawie dotyczącym ochrony zwierząt w Polsce.

Zmiana dla zwierząt w Polsce

"Stworzyliśmy petycję, ponieważ mamy dość wykorzystywania zwierząt do politycznych manipulacji. PiS przez dwie kadencje obiecywał zmiany, a jednak nic się nie wydarzyło. "5 dla zwierząt" przerodziła się w partyjną wojnę, my i zwierzaki zostaliśmy po prostu wystawieni i oszukani. A bezdomność psów i kotów każdego roku rośnie" - podaje DIOZ. 

"Z naszych podatków finansujemy "schroniska", które najczęściej przypominają "więzienia" dla zwierząt, i na to wydajemy miliony. System trzeba natychmiast zmienić, a my zamierzamy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby politycy nie zapomnieli o swoich wyborczych deklaracjach" - mówi Konrad Kuźmiński, Prezes DIOZ.

W petycji zawarte jest wiele odniesień dotyczących kwestii bezpieczeństwa, edukacji oraz problemu marnotrawienia publicznych pieniędzy przez nieskuteczny system i brak zapobiegania bezdomności zwierząt. 

Autorzy petycji podkreślają, że dążą do znormalizowania debaty i proponują utworzenie zespołu eksperckiego, w którego skład wchodziliby przedstawiciele władzy ustawodawczej, wykonawczej, izby weterynaryjnej oraz organizacji społecznych, które stanowią filar ochrony zwierząt w Polsce. Chcą ustalenia minimalnych warunków utrzymania zwierząt domowych, zwiększenia kompetencji Inspekcji Weterynaryjnej, obowiązkowego chipowania psów i kotów czy większej skuteczności ścigania sprawców przestępstw związanych ze znęcaniem się nad zwierzętami.

Dość bezkarnego znęcania się nad zwierzętami

Petycja stanowi pierwszy krok do koniecznej zmiany, która pomoże nie tylko katowanym zwierzętom, ale i ludziom, którzy chcą pomagać, ale spotykają się z ogromną barierą i obojętnością jednostek administracji. 

"Za kilka dni rozpoczniemy zbieranie podpisów pod projektem nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt. Obywatelską inicjatywę ustawodawczą planujemy złożyć jako pierwsi w nowym Sejmie. Patrząc na tempo podpisywania petycji, jestem przekonany, że mamy duże szanse na zebranie wymaganej ilości podpisów przed końcem tego roku! Prawa zwierząt są ważne dla Polaków i jednoczą nas jako naród, a nie dzielą. Zobaczymy, czy nowa władza będzie słuchać głosu społeczeństwa" - informuje Kuźmiński. 

Petycję można podpisywać na stronie internetowej DIOZ.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Recykling turbin wiatrowych po polsku
      Recykling turbin wiatrowych po polskuPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      60
      Super
      relevant
      21
      Hahaha
      haha
      10
      Szok
      shock
      5
      Smutny
      sad
      5
      Zły
      angry
      14
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      115
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na