Zachowają witaminy i składniki odżywcze. Te warzywa lepiej zjeść na surowo

Surowa żywność jest uważana za niezwykle zdrową z wielu powodów. Warzywa zawierają spore ilości błonnika, wpływają zbawiennie na trawienie, a niepoddane obróbce cieplnej nie tracą swoich najcenniejszych właściwości, w tym witamin i składników o działaniu antyoksydacyjnym. Oto kilka warzyw, które warto codziennie zjadać na surowo.

Warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia
Warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia123RF/PICSEL

Brokuły to warzywa szczególnie zdrowe na surowo. Zawierają w tym stanie wiele witamin i minerałów, np. witaminę C, witaminy z grupy B, kwas foliowy, które pod wpływem ciepła ulegają zniszczeniu.

Warzywa, które lepiej jeść na surowo

Papryka, zwłaszcza czerwona, to prawdziwa bomba witaminowa - zawiera dużą dawkę witaminy C, która ulega częściowemu zniszczeniu podczas gotowania. Przeciwutleniacze zawarte w papryce, takie jak beta-karoten i flawonoidy, są również wrażliwe na ciepło. Obróbka cieplna daje z kolei możliwość na lepsze przyswojenie likopenu i beta-karotenu. Także w niektórych innych warzywach, np. pomidorach i marchewce, wybrane składniki odżywcze są przyswajalne dopiero po obróbce cieplnej.

Podobnie jak w przypadku papryki, swoje najlepsze właściwości na surowo zachowują również buraki. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na obecność kwasu szczawiowego, który w nadmiarze może utrudniać wchłanianie wapnia i żelaza.

Gotowanie zmniejsza zawartość kwasu szczawiowego w buraku.

Surowa cebula zawiera więcej przeciwutleniaczy niż gotowana123RF/PICSEL

Na surowo warto zjadać ponadto cukinię, czosnek i cebulę. Cebula zawiera allicynę, mnóstwo witaminy C i witamin z grupy B. Surowa cebula zawiera też więcej przeciwutleniaczy niż gotowana – zwłaszcza kwercetynę o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Podstawa diety - warzywa

Warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Ich obecność w diecie jest nieoceniona - dostarczają składników mineralnych, witamin i polifenoli, a także zmniejszają zachorowalność na choroby układu krążenia, cukrzycę i nowotwory. Warzywa wpływają również na długość życia człowieka, wydłużając je.

Warzywa i owoce w Piramidzie Zdrowego Żywienia 2016 znalazły się u jej podstawy.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca, aby warzywa i owoce spożywać jak najczęściej i w jak największej ilości: mają stanowić co najmniej połowę, tego co jesz. Należy pamiętać o właściwych proporcjach: 3/4 – warzywa i 1/4 – owoce.

Do sałatek i surowych warzyw warto dołożyć kilka kropli zdrowego tłuszczu roślinnego i nasion lub orzechów.

Ukochane owoce Polaków. Zjadamy ich nawet 7 kg w ciągu rokuPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas