Wypalanie traw zabija zwierzęta i jest karalne

Każdego roku w Polsce wybuchają pożary spowodowane wypalaniem traw i użytków rolnych. Negatywne skutki tego czynu odbijają się na całej przyrodzie. Pożary niszczą roślinność, doprowadzają do śmierci owadów oraz zwierząt. Zdarza się, że również ludzi.

Wypalanie traw może przerodzić się w tragicznych w skutkach pożar
Wypalanie traw może przerodzić się w tragicznych w skutkach pożarYui Mok/PA ImagesGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Pożary traw i nieużytków rolnych są niebezpiecznie dla zdrowia i środowiska i zagrażają życiu" - podaje Agencja Restrukturyzacjii Modernizacji Rolnictwa. Suche pory sprzyjają powstawaniu niekontrolowanych pożarów, które mogą skończyć się tragicznie. Wypalanie traw było przed wiekami prymitywnym zabiegiem agrotechnicznym, ale w obecnych czasach nie ma żadnego uzasadnienia jego stosowania. Zdarza się jednak, że służby wykonują kontrolowane pożary.

Wraz z nadejściem wiosny widok jałowej ziemi jest powszechnym zjawiskiem. Pomimo apeli Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz przyrodników, podpalenia traw zdarzają się regularnie. Tylko w przeciągu niespełna czterech miesięcy (od stycznia do końca marca) w 2022 r. w Polsce odnotowano ponad 20 tys. tego typu zdarzeń. W ich wyniku zmarło 8 osób, a ponad 60 zostało rannych. Lasy płonęły prawie 1000 razy - głównie w marcu, podaje Straż Pożarna.

Zabijają przyrodę i zwierzęta

Niestety w wyniku podpaleń umierają liczne gatunki zwierząt, które nie mają szans na ucieczkę. Są wśród nich młode ssaki, ptaki, płazy i owady. "Wypalanie traw nie ma żadnych zalet. Zabija zwierzęta, wyjaławia grunt, niesie ryzyko rozniesienia ognia na okoliczne tereny" - podaje Fundacja Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Puchaczówka. Fundacja opublikowała film, na którym widać skutki pożarów. Na filmie widać martwe zwierzęta.

Wypalanie traw nie jest korzystne dla środowiska, chociaż u wielu osób może panować przekonanie, że praktyka sięgająca początków rolnictwa, przyniesie pozytywne rezultaty dla przyszłych upraw. Proces ten jest jednak bardzo szkodliwy z wielu względów. Ziemia się wyjaławia, a rozkład resztek roślin zostaje zahamowany. Podczas pożarów do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, a pożary wymykające się spod kontroli powodują dotkliwe straty. Zdarza się, że wypalanie traw prowadzi do tragedii. Jedną z nich opisał w książce "Niezawinione śmierci" znany pisarz William Wharton. Zawarł historię wypalania traw w USA, która skończyła się tragiczną śmiercią swojej najbliższej rodziny.

Zakaz podpalania traw

Zapis w ustawie o ochronie przyrody zakazuje podpalania traw. Kodeks wykroczeń przewiduje kilka form karania za ten czyn: naganę, areszt lub grzywnę. Jeżeli podpalacz traw wywoła pożar grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Kary za podpalanie traw może nałożyć też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która w przypadku złamania prawa przez rolnika grozi nałożeniem kary finansowej, która zmniejsza zarazem wszystkie otrzymywane dopłaty. Najwyższe kary przewidziano dla świadomych podpalaczy gruntów rolnych.

Podlasie. We wsi grasował jeżozwierzSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas