Tatrzańskie hale całe na różowo. Kiedyś w sierpniu, teraz to symbol końca lipca

Tatrzańskie hale pokryły właśnie różowe i fioletowe kwiaty. Turyści mogą podziwiać kolorowe dywany dzięki obecności wierzbówki kiprzycy. To także roślina wykazująca właściwości prozdrowotne.

Fioletowo-różowe kwiaty kwitną na przełomie lipca i sierpnia
Fioletowo-różowe kwiaty kwitną na przełomie lipca i sierpniafot. Albin MarciniakEast News

Na Halach Gąsienicowej i Kondratowej w Tatrach masowo kwitnie teraz wierzbówka kiprzyca. Kwiatowe dywany pod tatrzańską panoramą będzie można podziwiać przez ok. dwa tygodnie. W tym roku szczyt kwitnienia przypada ok. dwa tygodnie wcześniej niż zwykle - mówi przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając. To "zasługa" pogody.

Zakwitła wcześniej niż zwykle

"W tym roku szczyt kwitnienia wierzbówki kiprzycy przypada dwa tygodnie wcześniej, niż zazwyczaj. W latach ubiegłych różowe kwiaty mogliśmy podziwiać do połowy sierpnia. Mówimy o tej roślinie, że to jest symbol końca lata, teraz jest koniec lipca, tak że mamy małe przyspieszenie kwitnienia" - zauważył przyrodnik.

Wierzbówka kiprzyca szczególnie upodobała sobie tatrzańskie hale gdzie w przeszłości prowadzony był wypas owiec. Ta roślina chętnie rośnie na wiatrołomach.

Co wiesz o polskiej stronie Tatr? Sprawdź swoją wiedzę

Dużo azotu

"Wierzbówka kiprzyca bardzo pięknie kwitnie na górskich murawach, gdzie dawniej prowadzono wypas owiec. Jest to roślina azotolubna, a takie miejsca z racji użytkowania przez owce są zasobne w ten pierwiastek. Ponadto bujnie rośnie na rozkładających się wiatrołomach. Tak właśnie jest m.in na Hali Gąsienicowej" - wyjaśnił Zając.

Wierzbówka kiprzyca kwitnie na górskich murawachAlbin MarciniakEast News

Kwitnąca jaskraworóżowymi barwami wierzbówka kiprzyca przyciąga uwagę turystów. Na Halę Gąsienicową można dostać się wędrując z zakopiańskich Kuźnic żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim szlakiem przez Boczań. Szerszy trakt oznaczony kolorem czarnym prowadzi z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. 

Na Halę Kondratową można dostać się także z kilku miejsc, między innymi z Kuźnic, Doliny Strążyskiej, Doliny ku Dziurze, czy Doliny Białego.

Wierzbówka kiprzyca jest również stosowana w ziołolecznictwie. Roślina wpływa pozytywnie na samopoczucie. Pomaga się zrelaksować i ma pozytywny wpływ na męski układ moczowy, zawiera witaminę C i prowitaminę A. Wierzbówka kiprzyca jest rośliną miododajną i może być uprawiana w przydomowych ogrodach.

Należy pamiętać, że roślinności znajdującej się na terenie parku narodowego nie wolno niszczyć i zrywać.

Roślina kwitnie także na nizinachMarek MiśEast News

źródło: PAP/Interia

Martwe ptaki na ulicach Warszawy. Padają wrony, kawki i gołębiePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas