Góry Stołowe są rzadkością w Europie. Wiąże się z nimi kryminalna zagadka
Ten typ gór jest unikatowy w skali Europy. Nasze polskie Góry Stołowe są równie hipnotyzujące, co kapsztadzkie, czeskie i niemieckie. Z polskimi górami związana jest również smutna i tajemnicza historia.
To jedyne takie pasmo górskie w Polsce. Stworzone przez naturę skały są unikatowe w skali Europy, a rzeźby przypominają postacie, rośliny, a nawet czaszki. Park Narodowy Gór Stołowych cieszy się umiarkowaną popularnością, co jest ogromną zaletą dla tych, którzy nie lubią tłumów. Swój urok obszar zawdzięcza wybitnym górom o płytowej budowie geologicznej.
Góry Stołowe. Miejsce obowiązkowe dla miłośników przyrody
Polskie Góry Stołowe zawdzięczają swoją nazwę typowi... gór stołowych. Są to skały osadowe, które w ciągu historii geologicznej nie podlegały fałdowaniu. Skały te głównie tworzą piaskowce, a dzięki temu wyglądają tak oryginalnie. Budowa tych gór sprzyja występowaniu wód mineralnych, które są chętnie popijane w regionie.
Charakterystyczne góry stołowe występują w Europie rzadko. Na świecie z kolei bardzo popularna jest góra stołowa mieszcząca się w Kapsztadzie (Afryka). Dominuje ona nad Przylądkiem Dobrej Nadziei.
Nasze polskie Góry Stołowe leżą w łańcuchu Sudetów Środkowych. Sudety to łańcuch górski położony na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech, a stosunkowo niewielki skrawek znajduje się także w Niemczech.
Część Gór Stołowych leżąca po stronie polskiej objęta jest Parkiem Narodowym Gór Stołowych. Na terenie parku znajdują się trzy rezerwaty - Szczeliniec Wielki (to także nazwa najwyższego szczytu Gór Stołowych) i Błędne Skały (niezwykły skalny labirynt, który trzeba przejść) oraz rezerwat torfowiskowy Wielkie Torfowisko Batorowske. To właśnie w tajemniczych Błędnych Skałach kręcono m.in. "Opowieści z Narnii".
Nie sposób nie wymienić innych atrakcji leżących w obszarze parku narodowego i niedaleko niego - skalnych grzybów, głazów krasnoludków, Radkowskich skał, kaplicy czaszek, czy skalnej czaszki.
Nazewnictwo szczytów i obszarów leżących w Górach Stołowych podkreśla ich nietypową formę i charakter. Znajdziemy tu m.in. Kopę Śmierci, Zbója, Lustrzaną Górę, popularne Błędne Skały, Niknącą Łąkę, czy Kruczą Kopę.
Polskie góry są piękne. Co o nich wiesz? Mało kto zna każdą odpowiedź
W Górach Stołowych jest wiele szlaków turystycznych, rowerowych i wspinaczkowych, co pozwala podczas kilkudniowego pobytu na zwiedzenie najpiękniejszych zakątków tego tajemniczego obszaru. Można spacerować zarówno po parku narodowym, jak i jego otulinie. Warto wybrać się na wycieczkę do czeskiego skalnego miasta, a nawet do Niemiec - tu również znajdują się piaskowce o nieprawdopodobnym czerwonym kolorze.
Zabójstwo w Górach Stołowych
Góry Stołowe są owiane tajemnicą, także tą makabryczną, która do dziś nie została rozwiązana. Przy szlaku wiodącym przez szczyt Narożnik w 1997 r. doszło do zabójstwa dwóch studentów. Zginęli od strzałów w tył oraz przód głowy.
Sprawcy nie odnaleziono do dziś, ale śledczy twierdzili, że ze sprawą powiązane może być kilka osób. Śledztwo zamknięto po latach z powodu braku dowodów i tropów.
W miejscu tragedii w Górach Stołowych znajduje się pamiątkowa tablica z napisem: "W tym miejscu w dniu 17 VIII 1997 roku zostali zamordowani studenci Akademii Rolniczej we Wrocławiu ś.p. Anna Kembrowska i Robert Odżga. Pracownicy i studenci".
Rodziny ofiar w miejscach znalezienia ciał ustawiły też dwa połączone łańcuszkiem drewniane krzyże i kapliczkę z drewna. Na tabliczce napisano wówczas: "Byli młodzi, wrażliwi, pełni radości życia zginęli od kul zabójcy na turystycznym szlaku w górach, które tak ukochali. Pokój ich duszy".
W 2020 r. na szczycie Narożnik ustawiono nową kapliczkę poświęconą pamięci ofiar. Miejsce to budzi grozę i skłania do niecodziennych refleksji na temat życia i śmierci.