System kaucyjny w Senacie. Przegłosowano ważne poprawki

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Senat opowiedział się w piątek za ustawą o systemie kaucyjnym opakowań wraz z poprawkami. Przyjęte zmiany zwalniają kaucję od VAT, obniżają normy selektywnej zbiórki opakowań do poziomów wymaganych w dyrektywie unijnej i wprowadzają okres przejściowy na dostosowanie się do systemu kaucyjnego.

Jeśli Sejm przyjmie poprawki Senatu, system kaucyjny wejdzie w życie dopiero w 2026 r. Jeżeli posłowie odrzucą poprawki senatorów, przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r.
Jeśli Sejm przyjmie poprawki Senatu, system kaucyjny wejdzie w życie dopiero w 2026 r. Jeżeli posłowie odrzucą poprawki senatorów, przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2025 r.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

System kaucyjny zostanie wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która jest właśnie procedowana w polskim parlamencie. Nowe przepisy są odpowiedzią m.in. na unijną dyrektywę nakazującą zmniejszyć ilość odpadów z plastiku w środowisku.

System kaucyjny przegłosowany w Senacie

Senat zagłosował w piątek za ustawą wraz z poprawkami. Przyjęte poprawki zwalniają kaucję z opodatkowania VAT-em i obniżają normy selektywnej zbiórki opakowań do poziomów wymaganych w dyrektywie unijnej.

Kolejna poprawka wprowadza roczny okres przejściowy na dostosowanie się do systemu kaucyjnego. Zgodnie z nią, do dnia 31 grudnia 2025 r. przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach będą mogli je zbierać za pomocą systemu kaucyjnego, samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku. Wnioskowały o to m.in. koncerny piwne.

Ustawa w poprzedniej wersji mówiła, że system kaucyjny wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Senackie poprawki będą musiały być teraz rozpatrzone przez Sejm. Zdaniem ekspertów szanse na to, że posłowie zgodzą się na poprawki senatorów są jednak niewielkie.

Niemal w ostatnim momencie przed uchwaleniem ustawy o systemie kaucyjnym swoje wątpliwości co do projektu zaczęli zgłaszać browarnicy. Koncerny zaapelowały, żeby wydłużyć czas na wejście w życie systemu, bo nie zdążą się do niego przygotować. Wprowadzenie przepisów od 2025 r. miałoby spowodować m.in. że piwo będzie nawet o 10 zł droższe
Niemal w ostatnim momencie przed uchwaleniem ustawy o systemie kaucyjnym swoje wątpliwości co do projektu zaczęli zgłaszać browarnicy. Koncerny zaapelowały, żeby wydłużyć czas na wejście w życie systemu, bo nie zdążą się do niego przygotować. Wprowadzenie przepisów od 2025 r. miałoby spowodować m.in. że piwo będzie nawet o 10 zł droższe123RF/PICSEL

Jak będzie wyglądał system kaucyjny w Polsce?

Nowelizacja przewiduje, że do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. Zgodnie z opublikowanym w kwietniu projektem rozporządzenia ma ona wynieść 50 gr. Kaucja będzie zwracana przy zwrocie opakowań w sklepie bez konieczności pokazania paragonu.

Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Będą powoływać operatora (podmiot reprezentujący), odpowiedzialnego za wdrożenie i prowadzenie systemu. Jak wskazano w uzasadnieniu, przepisy nie określają liczby takich podmiotów, tym samym dopuszcza się możliwość utworzenia dwóch lub więcej systemów kaucyjnych.

Jeśli przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach nie utworzą systemu lub nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów, będą musieli zapłacić opłatę produktową.

Co z systemem kaucyjnym?Program Czysta Polska
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas