System kaucyjny w Polsce. Za puszkę i butelkę dostaniemy 50 groszy
Nadal nie wiemy, kiedy uda się uchwalić w Polsce przepisy pozwalające na wprowadzenie systemu kaucyjnego. Nie oznacza to jednak, że nic się w tej sprawie nie dzieje. Pojawiła się nowa wersja przepisów, gdzie po raz pierwszy podano wysokość kaucji za opakowania, takie jak plastikowe i szklane butelki czy metalowe puszki. Będzie ona wynosić 50 groszy za sztukę.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pokazało nowy projekt systemu kaucyjnego w Polsce. Wynika z niego, że kaucja będzie taka sama dla każdego opakowania i będzie wynosić 50 groszy. Oznacza to, że gdy oddamy butelkę lub puszkę do automatu, dostaniemy za nią właśnie taką kwotę.
Kaucja za butelki i puszki wyniesie 50 groszy. "Zobaczymy, że odpady mają wartość"
Kaucja od 2025 r. będzie doliczana do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.
- Dla klientów będzie miało to wymiar edukacyjny. Po raz pierwszy zobaczymy, że odpady mają wartość - komentuje wysokość kaucji podaną w projekcie rozporządzenia o systemie kaucyjnym Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste w rozmowie z Zieloną Interią.
Po ogłoszeniu nowego projektu rozporządzenia w branży rozgorzała dyskusja na temat tego, czy wysokość kaucji ustalona na 50 groszy za opakowanie to dużo, czy mało. Dla porównania - w Chorwacji ta stawka w przeliczeniu wynosi 32 grosze, a w Niemczech - 1,16 zł. Z kolei w Finlandii stawki są różne w zależności od rodzaju odpadu, i maksymalnie wynoszą 1,86 zł za dużą butelkę z plastiku.
Dla klientów będzie miało to wymiar edukacyjny. Po raz pierwszy zobaczymy, że odpady mają wartość.
System kaucyjny. Czy 50 groszy za kaucję to dużo, czy mało?
- 50 groszy to jest dobra kwota na teraz - ocenia Filip Piotrowski. Zaznacza jednak, że kraje sąsiadujące z Polską również zaczynały mniej więcej z tego pułapu (często było to 10 eurocentów), ale potem podnosiły stawki.
- Kaucja nie może być za niska, bo ludzie nie będą chcieli oddawać opakowań i system nie będzie zbyt efektywny. Nie może być też za wysoka, bo zachęca to do oszustw. Tak było np. w Niemczech - wyjaśnia ekspert Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
Kwota kaucji wynosząca 50 groszy zapisana w projekcie systemu kaucyjnego może jeszcze ulec zmianie. Niewykluczone, że na start systemu, ze względu choćby na inflację, stawka zostanie podniesiona i będzie wynosić już 70 lub 80 groszy - prognozuje ekspert.