Ser zostaw, zjedz ogórka. Czy z powodu wzrostu cen Polacy zaczną jeść więcej warzyw i owoców?
Ceny produktów codziennego użytku, a w tym żywności, w listopadzie wzrosły średnio o 1/4. Które produkty kosztują obecnie dużo więcej niż kilka miesięcy temu?
Z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" wynika, że ceny żywności w listopadzie wzrosły o prawie 26 proc. Z analizy przygotowanej przez UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe można dowiedzieć się, jakie były średnie wzrosty poszczególnych produktów.
Kolejny miesiąc podwyżek
Centrum Analiz Rynkowych UCE Research dowiodło, że to kolejny miesiąc podwyżek żywności z 12 kategorii. Co więcej, cena każdego z tych produktów wzrosła o kilkanaście lub o kilkadziesiąt proc.
Robert Orpych z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie zauważa, że ceny w kolejnych tygodniach nie będą niższe, ale od początku nowego roku ceny być może wyhamują, jednak będzie to proces powolny i długotrwały.
Podwyżkę cen odczuli zwłaszcza ci, kupujący produkty tłuszczowe, czyli olej, margarynę i masło. Ceny tych produktów wzrosły od 26 do prawie 50 proc. w przypadku margaryny do pieczenia (bazującej na oleju palmowym). Najmniej podrożało masła (25,9 proc.). Jak mówią eksperci, podwyżka tłuszczy jest też spowodowana zmniejszeniem produkcji zbóż wynikającej z wojny na Ukrainie.
Co jeszcze zdrożało? Drugą kategorią produktów, które zdrożały najbardziej, jest mięso. Średni wzrost cen wyniósł 36,7 proc., a w przypadku mięsa drobiowego, nawet niespełna 50 proc. Przez to znacznie zdrożały też mięsne karmy dla psów. Według ekspertów podwyżki są spowodowane wzrostem cen energii, pasz oraz "coraz droższym utrzymaniem pracowników". Wzrost cen odczuwają też konsumenci nabiału. Jego ceny wzrosły o ok. 30 proc. Najbardziej podrożało mleko, śmietana, ser biały i żółty.
Podrożała też chemia gospodarcza, czyli proszki do prania, a także ręczniki papierowe i papier toaletowy (wzrost o ok. 55 proc.). Powodem wzrostu cen tych produktów są wyższe ceny celulozy i drewna - oceniają eksperci z UCE Research. Pieluchy zdrożały o niecałe 19 proc.
Najmniejszy wzrost cen
Wysokie ceny nabiału, mięsa i tłuszczy, być może skuszą Polaków do zwiększenia udziału warzyw i owoców w diecie. Te produkty podrożały najmniej. Dzięki temu, że w Polsce zwiększyła się produkcja owoców i warzyw, ceny te są bardziej stabilne.
W analizie "Indeks cen w sklepach detalicznych" przeanalizowano 24 tys. cen produktów z ponad 40 tys. różnych sklepów.