"Omijajcie szerokim łukiem". Leśnik ostrzega przed zimowym zagrożeniem

Nadleśnictwo Baligród opublikowało nagranie z przestrogą. - Omijajcie to miejsce jak najszerszym łukiem - powiedział emerytowany leśnik Kazimierz Nóżka, pokazując niedźwiedzi barłóg. Wytłumaczył, dlaczego ten widok jest tak niebezpieczny.

Omijajcie takie miejsca szerokim łukiem - zaapelował bieszczadzki leśnik, stojąc nad barłogiem
Omijajcie takie miejsca szerokim łukiem - zaapelował bieszczadzki leśnik, stojąc nad barłogiem123RF/PICSEL

Nadleśnictwo Baligród opublikowało na facebookowym profilu film, w którym przybliża obserwującym florę i faunę. To przede wszystkim ostrzeżenie. Leśnicy pokazali barłóg - dzienne legowisko niedźwiedzi.

Jak rozpoznać barłóg? Leśnik ostrzega

Jest to dość charakterystyczne miejsce w lesie. Jest "wyleżane” oraz wyłożone gałązkami.

"Takie miejsce, gdzieś przy starym drzewie, w tym wypadku przy starej jodle, lekko wygrzebane, z lekkim zagłębieniem. Jeżeli zauważycie, że jest wyłożone jakimiś gałązkami jodłowymi czy liśćmi ostrężyny, omijajcie to miejsce jak najszerszym łukiem" - powiedział Kazimierz Nóżka, emerytowany leśnik z Bieszczad.

Istotne jest, by nie zostawiać swojego zapachu i oddalić się od takiego miejsca. Najlepiej jednak w ogóle je omijać i do nich nie podchodzić. Jeśli zostaniemy tam dłużej, możemy spotkać niedźwiedzia. Gdy już napotkamy zwierzę - unikajmy gwałtownych ruchów i patrzenia mu w oczy oraz powoli wycofajmy się.

Co robić, aby nie spotkać niedźwiedzia?

Wybierając się na szlak, warto przestrzegać kilku zasad, które spowodują, że spotkanie z niedźwiedziem stanie się mniej prawdopodobne. Oto jak się przed nim zabezpieczyć:

  • na szlak wybieraj się większą grupą. Przechodząc koło miejsc, które mogą być potencjalną kryjówką niedźwiedzia (np. młodnik leśny, gęste zarośla), starajcie się zakomunikować waszą obecność, np. głośno rozmawiając;
  • nasłuchuj leśnych odgłosów. Gdy usłyszysz pomrukiwanie niedźwiedzia, wycofaj się z miejsca pobytu zwierzęcia. Wędrówki ze słuchawkami na uszach to nie jest dobry pomysł;
  • unikaj miejsc atrakcyjnych dla niedźwiedzi - leśnych młodników, gęstych zarośli, potoków, okolic, gdzie rosną owoce lub leży padlina, którą żywią się zwierzęta;
  • zrezygnuj z nocnych wycieczek. Wtedy niedźwiedzie są bardziej aktywne;
  • sprawdzaj podłoże pod kątem niedźwiedzich tropów - jeśli widzisz, że są świeże, wycofaj się;
  • nie schodź z wyznaczonych szlaków.
Sen zimowy niedźwiedzi nie jest tak twardy jak nam się wydaje. Zwierzęta mogą się z niego tymczasowo wybudzić123RF/PICSEL

Zimą niedźwiedzie też są niebezpieczne

Wbrew popularnej opinii, niedźwiedzie brunatne zimą nie zasypiają jak kamień. Zdarza się, że opuszczają legowiska, aby np. się pożywić roślinami. Zapadanie przez zwierzęta w sen zimowy nie oznacza, że śpią tygodniami bez przerwy.

Niedźwiedź brunatny to gatunek występujący w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Żyjące w Polsce drapieżniki (Tatry i Bieszczady) stanowią niewielki fragment populacji karpackiej. Największa populacja znajduje się w Rumunii.

Niedźwiedzie przebywają zimą w gawrach i w lutym opuszczają legowisko. Przypomnijmy - niedźwiedź brunatny podlega w Polsce ochronie ścisłej. Oznacza to, że człowiek nie ma prawa ingerować w życie tych zwierząt.

[QUIZ] Niedźwiedź brunatny: Sprawdź, ile o nim wiesz

"Wydarzenia": Mieszkańcy Zagórza zaskoczeni. Powodem wizyta niedźwiedziaPolsat NewsPolsat News