W Krakowie rośnie prawdziwa dżungla. Wyjątkowe miejsce w Polsce
Mówią o nim "krakowska dżungla", bo wiosną i latem ciężko się przedrzeć przez ten gąszcz. Jest miejscem żerowania, lęgów i schronienia podczas wędrówek ptaków. Las łęgowy w Przegorzałach to wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Małopolski. Pokaże je państwu Klaudia Syrek.
Mieszkańcom Krakowa miasto kojarzy się nie tylko z rynkiem i bulwarami. W mieście ukrywają się prawdziwe przyrodnicze perły, takie jak Las Przegorzalski, który co prawda jeszcze nie doczekał się uznania go za teren częściowo chroniony. Radni podkreślają, że w województwie małopolskim, jedynie lasy łęgowe w dolinie Soły i Skawy znajdują się częściowo w obszarze Natura 2000.
Las Przegorzalski w Krakowie
Zaledwie 4 km od ścisłego centrum miasta w Krakowie znajduje się jedno z unikatowych miejsc pełnych zieleni.
Chodzi o las łęgowy w Przegorzałach przypominający nieco tropikalną dżunglę, to ewenement, także w skali Europy - mówią przyrodnicy. To również ornitologiczna oaza.
"Na tym terenie występuje ponad sto gatunków ptaków. Większość jest objęta ochroną. To np. skryty i tajemniczy- ślepowron, z rodziny czaplowatych" - wyjaśnia dr hab. inż. Anna Gazda prof. URK.
"Od wielu lat organizacje pozarządowe na czele ze zmarłym tym roku przyrodnikiem Kazimierzem Walaszem, (red. był ornitologiem, ekologiem i etologiem. Prowadził wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie) starają się o uznanie terenu za użytek ekologiczny i objęcie go szczególną ochroną. Do tej pory się to jednak nie udało.

Użytki ekologiczne w Krakowie. Powinno być ich więcej
"Poprzednie władze miasta bardzo opornie podchodziły do tematu tworzenia nowych użytków ekologicznych" - komentuje sprawę Łukasz Maślona, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.
Organizacje ekologiczne mówią, że obszar, na którym znajduje się ten piękny las, był pierwotnie przeznaczony pod budowę trasy Pychowickiej - planowanej w Krakowie od lat potężnej inwestycji drogowej, na którą nie zgadzali się m.in. krakowscy ekolodzy. W okolicy brany jest pod uwagę rozległy węzeł drogowy, który może nie pozostać bez wpływu na to wyjątkowe miejsce. Zgodnie z postulatami mieszkańców, droga ma być poprowadzona pod dnem Wisły.
"Teraz wszystko w rękach radnych, ale liczę na to, że rzeczywiście ponad jakimikolwiek podziałami ten teren w całości zostanie ochroniony" - mówi Łukasz Maślona.
Łęg Przegorzalski znajduje się w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, znaczną jego część stanowią grunty leśne. Las Łęgowy w Przegorzałach jest jednym z ostatnich fragmentów łęgów wierzbowo-topolowych, będących ogromną rzadkością. Jest wartościowy w skali całego kraju i w obszarze Unii Europejskiej.
"Proponowany obszar użytku ekologicznego Las Łęgowy położony jest na terenie dzielnicy VII Zwierzyniec. Grunty te w przeważającej części stanowią własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa. Przesłanką do objęcia terenu ochroną prawną w formie użytku ekologicznego jest zachowanie nadrzecznego lasu łęgowego, którego ochrona ma znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, siedlisk przyrodniczych i krajobrazu. Informacje na temat przyrody łęgu przegorzalskiego pochodzą z opracowania przyrodniczego wykonanego na potrzeby planowanego użytku ekologicznego zleconego przez Wydział Kształtowania Środowiska UMK oraz "Opinii o wartości przyrodniczej Lasu Łęgowego w Przegorzałach w Krakowie" autorstwa dr. Kazimierza Walasza w 2023 r." - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
W Krakowie jest obecnie 19 użytków ekologicznych o łącznej powierzchni blisko 200 hektarów. Terenów z podobnym potencjałem- prawie drugie tyle.