Ogromna zmiana dla rolników w Polsce. Wiceminister mówi jasno
Oprac.: Katarzyna Nowak
Resort rolnictwa stawia na rozwój upraw ekologicznych. Z zapowiedzi wiceministra MRiRW Stefana Krajewskiego wynika, że produkcja ekologiczna zwiększy się dwukrotnie w ciągu kilku lat.
Rolnictwo ekologiczne to najbardziej prośrodowiskowa metodą produkcji rolnej. Obecnie w Polsce jest 3,5 proc. powierzchni upraw ekologicznych. Liczba producentów ekologicznych wynosi w kraju obecnie ok. 25 tys.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) chce jednak w ciągu najbliższych sześciu lat zwiększyć produkcję ekologiczną do co najmniej 7 proc.
Resort rolnictwa: dwa razy więcej upraw ekologicznych w Polsce
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski powiedział, że celem resortu jest uczynienie minimum 7 proc. gruntów rolniczych ekologicznymi.
Krajewski przekazał informację podczas Międzynarodowego Sympozjum Owoców i Warzyw Ekologicznych w Warszawie. W konferencji biorą udział naukowcy i decydenci z całego świata.
"Chcemy, aby w Polsce do 2030 r. co najmniej 7 proc. gruntów rolniczych stanowiły ekologiczne użytki rolne, co przełoży się na 1 mln ha roślin uprawianych w tym systemie produkcji" - mówił Krajewski.
Sekretarz stanu przypomniał, że rozwój produkcji ekologicznej w Polsce jest jednym z priorytetów resortu rolnictwa, który wspiera system produkcji ekologicznej, m.in. poprzez dofinansowanie badań w rolnictwie ekologicznym.
W Polsce rośnie popyt na żywność roślinną
Według MRiRW w Polsce rośnie popyt na warzywa i owoce. Równocześnie zwiększają się powierzchnie, na których są one uprawiane. Wiceszef MRiRW dodał, że owoce i warzywa mają największy udział w rynku ekologicznej żywności - odpowiednio 14,3 proc. oraz 12,8 proc., co łącznie stanowi ponad jedną trzecią wartości rynku żywności ekologicznej w Polsce.
Mimo tego że dobrostan zwierząt staje się dla Europejczyków coraz istotniejszy i są gotowi zapłacić za takie produkty więcej, Polacy nie inwestują w ekologiczny chów zwierząt, a w latach 2021/2022 odnotowano tendencję spadkową. Hodowla zwierząt i produkcja mięsa wiążą się z emisją 84 proc. gazów cieplarnianych generowanych z sektora żywności w UE.
Europejska Agencja Środowiska podaje, że zaopatrywanie w żywność wiąże się z emisją gazów cieplarnianych na każdym etapie produkcji. Globalne emisje z rolnictwa mają tendencję wzrostową w większości miejsc na świecie, dlatego inwestowanie w żywność ekologiczną jest jednym z rozwiązań globalnego problemu.