Myśliwi pod większą kontrolą. W Sejmie pojawił się projekt ustawy

Zgodnie ze złożonym w Sejmie projektem ustawy, myśliwi do 70 roku życia będą musieli przejść badania raz na pięć lat. Po skończeniu 70 lat - raz na dwa lata. Obowiązek okresowych badań lekarskich ma dotyczyć wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych, którzy obecnie są z nich zwolnieni, a stanowią blisko 70 proc. osób z pozwoleniem na broń.

Myśliwi są największą grupą cywilnych użytkowników broni w Polsce
Myśliwi są największą grupą cywilnych użytkowników broni w Polsce123RF/PICSEL

Projekt złożony przez posłów i posłanki Polski 2050 dotyczy nałożenia na osoby mające pozwolenia na posiadanie broni w celach łowieckich obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających spełnianie kryteriów zdrowotnych związanych z posiadaniem broni oraz zwiększenia częstotliwości, tj. raz na dwa lata badań dla osób w wieku powyżej 70 lat i raz na pięć lat dla osób do 70. roku życia.

Powrócą okresowe badania myśliwych? Jest projekt

O założeniach projektu mówiły na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanki Ewa Szymanowska, Barbara Oliwiecka oraz Elżbieta Burkiewicz.

Posłanka Burkiewicz zapewniła, że ustawa nie jest skierowana przeciwko myśliwym, ani przeciwko żadnej grupie społecznej. "Ta ustawa jest po to, żebyśmy wszyscy się czuli bezpiecznie" - zapewniła.

Barbara Oliwecka mówiła z kolei, że badania potwierdzają, czy dana osoba wciąż powinna użytkować broń, czy nadal jest sprawna ruchowo i odpowiednio przygotowana psychicznie.

"Nasz projekt ustawy zrównuje te obowiązki. Mówimy jasno: co pięć lat każdy użytkownik broni do 70. roku życia powinien przedkładać aktualne wyniki badań. Natomiast osoby, które ukończyły 70. rok życia, takie badania powinny przechodzić częściej, co dwa lata" - podkreśliła Oliwecka.

Obecnie w Polsce ponad 174 tys. osób posiada pozwolenie na posiadanie broni.W ostatnich latach doszło do co najmniej kilkudziesięciu wypadków z użyciem broni przez myśliwych, w których ucierpieli ludzie.

W ciągu ostatnich pięciu lat doszło do co najmniej 13 wypadków śmiertelnych. Ofiarami myśliwych padają również zwierzęta objęte ochroną ścisłą, m.in. wilki lub łosie, które objęte są zakazem odstrzału.

Zgodnie z prawem pozwolenia na broń nie wydaje się osobom z zaburzeniami funkcjonowania psychologicznego i zaburzeniami psychicznymi, uzależnionym od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych123RF/PICSEL

Myśliwi największą grupą cywilnych użytkowników broni w Polsce

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad powołaniem zespołu, którego zadaniem będzie analiza przepisów o broni i amunicji, m.in. pod kątem reglamentacji dostępu do tzw. broni czarnoprochowej, ale i kwestii badań lekarskich.

- Efekt prac tego zespołu pokaże, jakie zmiany i w jakim zakresie należy przeprowadzić, żeby osiągnąć najlepszy z możliwych efektów, polegający na poprawie bezpieczeństwa obywateli - podał resort w korespondencji z Zieloną Interią.

Zgodnie z prawem pozwolenia na broń nie wydaje się osobom zaburzeniami funkcjonowania psychologicznego i zaburzeniami psychicznymi, uzależnionym od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Bronią nie może posługiwać się też osoba stanowiąca zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego.

Koty mądrzejsze od dzieci? Naukowcy z Japonii przeprowadzili eksperyment© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas