Martwe ryby w zbiorniku przy Odrze. Znaleziono złote algi
Trwają badania, które mają ustalić przyczynę śnięcia ryb w zbiorniku Czernica w starorzeczu Odry niedaleko Wrocławia. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przebadał pierwsze próbki i wstępnie wykluczył zatrucie metalami ciężkimi.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wyłowieniem 100 kilogramów śniętych ryb ze zbiornika Czernica niedaleko Wrocławia.
Trwają badania starorzecza Odry
"Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ po przybyciu na miejsce przebadali wodę w sumie w siedmiu miejscach. Trzy punkty były zlokalizowane na zbiorniku Czernica, a cztery pozostałe w innych starorzeczach Odry, tj. Łacha Jelcz Laskowice, zbiornik Bajkał, Wrocław Osobowice (kanał powyżej Śluzy Miejskiej) i Zalew Prężyce" - poinformował GIOŚ.
Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w tych miejscach zostanie uruchomiony dodatkowy monitoring interwencyjny, który jest prowadzony dwa razy w tygodniu.
Złote algi znalezione w starorzeczu Odry
Z przeprowadzonych wyników badań wynika, że jedynie w zbiorniku Czernica i w punkcie Łacha Jelcz stwierdzono niewielkie ilości złotych alg (Prymnesium cf. Parvum). Ponadto w zbiorniku Czernica odnotowano jeszcze sinice nitkowate i zielenice, a w punkcie Łacha Jelcz okrzemki i zielenice.
W pozostałych badanych punktach wykryto jedynie okrzemki i zielenice. Nie stwierdzono obecności Prymnesium cf. parvum.
Pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska pozostają w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. Na miejsce zdarzenia wezwano służby, które pobrały ryby w celu przeprowadzenia badań. Na ich podstawie zostanie ostatecznie stwierdzony powód śnięcia ryb. Wstępnie wykluczono metale ciężkie.