100 kg martwych ryb na Dolnym Śląsku. Czy historia z Odry się powtórzy?
Ponad 100 kg martwych ryb znaleziono w Zbiorniku Czernica niedaleko Wrocławia. Zbiornik łączy się poprzez kanał z Odrą. "Czy czeka nas powtórka z zeszłego roku?" - w sieci to pytanie powtarzane jest coraz częściej.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska 13 kwietnia (czwartek) otrzymał zgłoszenie dotyczące odkrycia znacznej liczby martwych ryb znajdujących się w zbiorniku. Oszacowano, że ważą w sumie ok. 100 kg. Z pierwszych badań wynika, że barwa wody nie zmieniła się, nie unosił się też chemiczny zapach, który świadczyły o zanieczyszczeniu wody - zapewnia WIOŚ.
W związku z kryzysową sytuacją przeprowadzono oględziny Zbiornika Czernica, linii brzegowej i kanału łączącego zbiornik z rzeką Odrą. Pobrano próbki wody i zwołano sztab kryzysowy. Uczestniczyli w nim: Państwowa Straż Pożarna, Policja Państwowa, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowa Straż Rybacka, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, RZGW Wody Polskie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Wiceminister Jacek Ozdoba oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski uczestniczyli w sztabie w trybie online.
Co zatruło ryby w zbiorniku?
Służby podają, że martwe ryby trafią do laboratorium, aby sprawdzić, jaka była przyczyna ich śmierci. W zbiorniku zmierzono temperaturę wody, pH, przewodność, oraz zawartość i nasycenie tlenem w wodzie. Pobrano też próbki wody do dalszych analiz (w zakresach: fitoplankton + Prymnesium parvum, ChZT, BZT5, azot, fosfor, zawiesina, prymnezyna, barwa, zapach, sód, chlorki, siarczany).
Z analizy próbek wody pochodzących ze Zbiornika Czernica wynika, iż podwyższone są wartości w zakresie tlenu rozpuszczonego, nasycenia wody tlenem oraz pH wody. Nie zanotowano podwyższonego stanu przewodności. W głównym nurcie Odry parametry fizykochemiczne zbliżone są do średniej.
Służby zapewniają, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana w różnych miejscach Odry.