Lidl i Biedronka stawiają u siebie tajemnicze automaty. O co chodzi?

W wybranych sklepach Lidl, Biedronka i innych sieci handlowych w Polsce stanęły tajemniczo wyglądające maszyny, których do tej pory nie widziano w naszym kraju. Okazuje się, że dzięki automatom można zarobić, a pieniądze wykorzystać jako zniżki na zakupy w sklepie. Już za kilka miesięcy automatów ma być jeszcze więcej, a kwoty, które można dzięki nim zyskać - dużo wyższe.

W wybranych Lidlach w Polsce stanęły tajemnicze maszyny. Każdy, kto z nich skorzysta może zdobyć rabat na zakupy w sklepie
W wybranych Lidlach w Polsce stanęły tajemnicze maszyny. Każdy, kto z nich skorzysta może zdobyć rabat na zakupy w sklepie123RF/Interia/Jakub Wojajczyk123RF/PICSEL

Od pewnego czasu w niektórych sklepach sieci Lidl Polska stoją nowe maszyny. Zazwyczaj wydziela się dla nich część sklepu i jest do nich osobne wejście. Z wyglądu przypominają nieco dużych rozmiarów bankomat. O co może chodzić?

Lidl stawia w polskich sklepach recyklomaty na butelki PET

Zapytaliśmy o to w biurze prasowym sieci. - Aby przetestować system kaucyjny, udostępniliśmy naszym klientom butelkomaty, do których mogą zwrócić plastikową butelkę i otrzymać za to kupon rabatowy - tłumaczy w rozmowie z Zieloną Interią Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Póki co recyklomaty stanęły w kilkudziesięciu sklepach w całym kraju. Można w nich zwracać plastikowe butelki, za które dostajemy po 5 groszy za sztukę. W zależności od tego, ile opakowań wrzucimy do maszyny, wyliczany jest rabat, który potem możemy wykorzystać na zakupy w sklepie.

Decyzja sieci o postawieniu automatów wiąże się z wprowadzeniem w Polsce systemu kaucyjnego na puszki i butelki plastikowe. Ten ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2025 r. Zanim to jednak nastąpi, duże sklepy chcą się przygotować do nowych przepisów.

- Celem testu jest poznanie systemu kaucyjnego od strony operacyjnej - przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatów - mówi nam Aleksandra Robaszkiewicz.

Udostępniliśmy naszym klientom butelkomaty, do których mogą zwrócić plastikową butelkę i otrzymać za to kupon rabatowy.
Aleksandra Robaszkiewicz, Lidl Polska
W sklepach sieci Lidl w Polsce testowane są pierwsze recyklomaty. Stoją wewnątrz sklepów lub w specjalnych dobudowanych pomieszczeniachJakub WojajczykINTERIA.PL

System kaucyjny w Lidlu. Za jedną butelkę 5 groszy rabatu

Jak się dowiedzieliśmy, butelkomaty Lidla będą zlokalizowane w specjalnych dobudowanych pomieszczeniach lub wewnątrz sklepów.

W krajach, gdzie już działa państwowych system zwrotu butelek plastikowych, przy zakupie napojów pobierana jest kaucja. Na ten moment niemiecka sieć w Polsce zdecydowała się jednak nie pobierać tej opłaty. Przyjmowane są wszystkie butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. Również od innych producentów i sieci handlowych.

- Klienci bardzo chętnie zwracają w naszych sklepach butelki - dotychczas zebraliśmy już ponad 2 miliony butelek w lokalizacjach, w których je zbieramy, czyli  w Poznaniu i okolicach. Surowiec przekazaliśmy do zakładów recyklingu w Polsce - podsumowuje Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Dotychczas zebraliśmy już ponad 2 miliony butelek w lokalizacjach, w których je zbieramy, czyli w Poznaniu i okolicach. Surowiec przekazaliśmy do zakładów recyklingu w Polsce.
Aleksandra Robaszkiewicz, Lidl Polska
Przed wybranymi sklepami sieci Biedronka stoją już recyklomaty. Można w nich zwracać puszki i butelki, za co dostaniemy po 5 groszy. Od 2025 r. w ramach systemu kaucyjnego ta stawka będzie już 10 razy wyższaBiedronkamateriały prasowe

Biedronka również daje 5 groszy rabatu za butelkę z plastiku

Podobne rozwiązanie zdecydowała się wprowadzić u siebie sieć Biedronka. Recyklomaty ustawiono na próbę w co najmniej kilku lokalizacjach, w tym na terenie otwartego w 2023 r. sklepu w Skórzewie pod Poznaniem.

Zasada jest prosta: do maszyny wkładamy puste opakowania, a w zamian otrzymujemy bon na zakupy w sklepie. Za jedną plastikową butelkę lub puszkę metalową dostaniemy zwrot na voucher. Stawka za jedno opakowanie to 5 groszy.

"Butelki oczywiście muszą być całkowicie opróżnione, muszą mieć nakrętkęTa maszyna jest na tyle inteligentna, że to sprawdza" - zastrzega Arkadiusz Mierzwa z Jeronimo Martins Polska.

Voucher można wykorzystać wyłącznie w przeciągu 30 dni od zwrotu butelek lub puszek oraz tylko w sklepie, przy którym oddało się opakowania.

Auchan Polska pilotażowo uruchomił w sklepie w Łodzi recyklomaty. To pierwsza sieć, która przyjmuje w Polsce odpady w postaci kartonów po mleku i sokachJakub WojajczykINTERIA.PL

Auchan zaryzykował. Przyjmie także kartony po mleku i sokach

Swoje recyklomaty niedawno zaprezentowała też sieć Auchan Polska. Różnią się one od innych sklepów tym, że można w nich zwracać nie tylko puszki i butelki, ale także kartony po mleku i sokach.

Podobnie jak inne sieci handlowe, Auchan będzie płacił klientom i klientkom za zwracane opakowania w postaci bonów zniżkowych na zakupy w sklepie (w postaci paragonu lub przez aplikację). Kwota przyznawana za jedną sztukę takich odpadów to 6 groszy.

Na ten moment recyklomaty Auchan są dostępne tylko w jednym sklepie w Łodzi. Z czasem sieć chce jednak rozszerzać ich dostępność.

System kaucyjny. Tak to działa w Finlandii i EstoniiStowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas