Czarna seria wypadków z udziałem zwierząt w Polsce. Policja apeluje

Od września tylko na terenie województwa śląskiego doszło aż do 821 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Liczba ta pokazuje, jak bardzo krzyżują się nasze drogi. Policja przypomina kierowcom o kluczowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Na polskich drogach rośnie liczba wypadków samochodowych z udziałem dzikich zwierząt
Na polskich drogach rośnie liczba wypadków samochodowych z udziałem dzikich zwierząt123RF/PICSEL

Na śląskich drogach w ciągu zaledwie trzech miesięcy doszło do ponad 800 wypadków z udziałem zwierząt. Śląska policja ostrzega przed skutkami nieostrożnej jazdy i nieuwagą, która może doprowadzić do śmierci zwierząt i ludzi.

Nieostrożna jazda przez las

Policjanci zaapelowali do kierowców w całej Polsce o rozważną jazdę szczególnie w pobliżu lasów, pól czy łąk.

Zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze – nie są tam bez powodu. Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, bądź czujny i jedź ostrożnie. Często za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne
podkreślają funkcjonariusze.
Dzięki budowie przejść nad drogami o kilkadziesiąt procent spada ryzyko wypadków. Projekty te mogą uratować życie zwierząt i ludziLukasz SzczepanskiEast News

Dla wielu zwierząt wieczór jest momentem, gdy zaczynają się budzić i żerują. Gdy zapada zmrok, nawet w miastach możemy spotkać dzikie zwierzęta, ale sprawa komplikuje się tam, gdzie nie ma oświetlenia, a droga przecina korytarze ekologiczne i siedliska zwierząt. Dlatego, w zależności od lokalizacji kraju, jadąc przez las, spotykamy lisy, dziki, jeże, łasice, jelenie czy łosie.

Zachowania zwierząt różnią się w zależności od gatunku. Ofiarami wypadków w Polsce padają jednak najczęściej jeże, płazy, czy sarny.

Zwierzęta zamierają w bezruchu na widok świateł

Gdy nocne zwierzęta zobaczą światła, często zamierają w miejscu i nie uciekają. Wyjaśnia to fakt, że mają one wzrok przystosowany do funkcjonowania w słabszym oświetleniu i lepiej reagują na sam ruch, niż na konkretne obiekty w przestrzeni. Oślepiające światła samochodów powodują u zwierząt całkowitą dezorientację i stres.

Zwierzęta nocne mają wzrok przystosowany do funkcjonowania w słabszym oświetleniu. Często również zwierzęta te lepiej reagują na sam ruch, niż na konkretne obiekty w przestrzeni.123RF/PICSEL

Z jazdą samochodem po zmroku związane jest większe ryzyko kolizji ze zwierzęciem. Latem, gdy dzień jest dłuższy, łatwiej jest je zauważyć. Jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok, kierowcy muszą bardziej koncentrować wzrok na jezdni, aby uniknąć wypadku.

Wiele zwierząt ma stałe ścieżki, którymi się porusza. Jeżdżąc wielokrotnie tą samą trasą, jesteśmy w stanie dostrzec, na jakich odcinkach najczęściej pojawiają się sarny, lisy czy dziki. Warto zapamiętać takie miejsca i zachować szczególną ostrożność.

Wypadek na drodze. Zatrzymaj się, nie odjeżdżaj

Co zrobić, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego? Podstawą są trzy kroki:

  • zatrzymaj pojazd,
  • zabezpiecz miejsce zdarzenia,
  • sprawdź stan zwierzęcia.

Ze statystyk wynika, że często po kolizji ze zwierzętami kierowcy po prostu odjeżdżają z miejsca wypadku. W ten sposób narażamy ofiary na cierpienie, nie dając im najmniejszej szansy na przeżycie.

Włącz światła awaryjne oraz ustaw trójkąt ostrzegawczy. Poinformuj odpowiednie służby – policję, straż miejską lub lokalne nadleśnictwo - które podejmą odpowiednie kroki. Nie dotykaj rannego zwierzęcia i nie próbuj go przemieszczać. Zranione zwierzę może zachowywać się agresywnie. Twoja ostrożność i umiejętność przewidywania może uratować życie – zarówno twoje, jak i zwierząt
radzi policja.
"Wydarzenia": Biegła z kanistrem na głowie. Policjanci uratowali sarnęPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas