Chcesz mieć bociana i sowę pod domem? Można dostać budki i gniazda
Każdy, kto marzył o życiu w sąsiedztwie gniazd ptaków i mieszka w północnej Polsce, może mieć teraz taką okazję. Platformy lęgowe dla bocianów, a także budki lęgowe dla sów, pustułek i nurogęsi będą mogły pojawić się w potencjalnych lokalizacjach wskazanych przez gminy lub parki krajobrazowe. Wystarczy wskazać dogodną dla ptaków lokalizację.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ogłosiła, że przekaże platformy lęgowe dla bocianów białych oraz skrzynki lęgowe dla sów, pustułek i nurogęsi. Celem projektu jest wsparcie lęgu ptaków i wzmożona ochrona oraz monitoring.
Platformy lęgowe dla bociana
Jeszcze przez ponad tydzień, bo do 7 sierpnia 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zbiera zgłoszenia od gmin i parków krajobrazowych ws. miejsc, w których mogłyby zadomowić się ptaki.
Bocianie gniazda, które ważą naprawdę sporo lokalizowane są na słupach lub dachach. Budowanie specjalnych platform gniazdowych ma pomóc polepszyć sytuację tych ptaków, które gniazdują właściwie tylko w obrębie ludzkich osiedli.
Bociany żerują zwłaszcza na koszonych przez rolników polach, a w zimie zjadają również resztki śmieci wyrzucane przez ludzi. Dlatego konieczne jest wskazanie miejsca, w którym ptaki będą miały łatwość w znalezieniu pożywienia. Bocian biały jest w Polsce chroniony czynnie. Podobnie jak sowy, dla których również przewidziano specjalne budki lęgowe.
Budki dla sów
Płomykówka, włochatka, pójdźka i puszczyk to gatunki sów, które występują w Polsce. Te gatunki zostały określone jako wymagające ochrony czynnej, dlatego RDOŚ chce zwiększyć poziom ich ochrony i liczebność tych pożytecznych gatunków. W Polsce wszystkie gatunki sów podlegają ścisłej ochronie prawnej. Zakazane jest ich płoszenie, niszczenie lęgów, przetrzymywanie czy zabijanie. Nie wolno też przechowywać martwych ptaków, np. wypchanych.
Np. płomykówki to sowy, które "lubią towarzystwo ludzi", bo zasiedlają niedostępne dla innych drapieżników miejsca na strychach i poddaszach, dlatego montaż budki jest dla wszystkich dobrym rozwiązaniem.
Domki lęgowe przewidziano również dla drapieżnych pustułek i nurogęsi.
Zgłoszenia od gmin będą analizowane między innymi pod kątem odpowiedniej lokalizacji - warunkiem jest np. unikanie gatunków, które mogłyby potencjalnie skonfliktować się z nowymi mieszkańcami.
"Szczególnie istotne będzie też sprawdzenie, czy proponowana lokalizacja dla skrzynki lęgowej dla ptaków lub platformy dla bociana białego otoczona jest dobrymi żerowiskami" - informuje RDOŚ w Bydgoszczy.
Skrzynki lęgowe również mogą mieć spore gabaryty i co nieco ważyć, dlatego zostanie opracowana mini encyklopedia tłumacząca potrzeby określonych gatunków. Celem jest zwiększenie prawdopodobieństwa zasiedlenia i bezpieczne wyprowadzenie lęgów przez ptaki.