Akcja "sznurek" dla krakowskich gołębi. To chronione ptaki

Miłośnicy gołębi w miniony weekend uczestniczyli w nietypowej inicjatywie o nazwie „Akcja Sznurek”. Jej celem było odławianie gołębi miejskich, które były zaplątane w nitki i sznurki. Z tego powodu ptaki mogą nawet tracić palce.

Podczas dynamicznej "Akcji Sznurek", która odbyła się na krakowskim rynku, uczestnicy udzielali pomocy gołębiom zaplątanym w różnego rodzaju sznurki
Podczas dynamicznej "Akcji Sznurek", która odbyła się na krakowskim rynku, uczestnicy udzielali pomocy gołębiom zaplątanym w różnego rodzaju sznurki Tadeusz KoniarzEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Krakowskie gołębie nie cieszą się sympatią wśród niektórych mieszkańców miasta. Dowodem tego są m.in. stawiane na parapetach kolce, a także agresywne zachowania wobec ptaków - kopanie, celowe najeżdżanie na nie samochodami lub rowerami. Istnieją jednak ludzie, którym los gołębi nie jest obojętny, a sami nazywają się miłośnikami tych częściowo chronionych ptaków.

Ratowanie gołębi na krakowskim rynku

Podczas dynamicznej "Akcji Sznurek", która odbyła się na krakowskim rynku, uczestnicy udzielali pomocy gołębiom zaplątanym w różnego rodzaju sznurki i linki. Organizatorzy akcji już zapowiedzieli, że takie akcje będą systematycznie powtarzane.

Fundacja zajmująca się adopcją gołębi podsumowała "Akcję Sznurek", dziękując uczestnikom za przybycie i działania, które zakończyły się sukcesem. "Liczba chętnych do wzięcia udziału w akcji ratunkowej zaskoczyła organizatorów. Na rynku pojawiło się ponad 20 osób w tym osoby ze Skawiny, a nawet Częstochowy, które przyjechały specjalnie na akcję" - napisali na Facebooku założyciele grupy "Chatka Gołębia".

Gołębie są pod ochroną. Nie wolno ich krzywdzić

Gołąb miejski jest od 10 lat objęty ochroną gatunkową (częściową). W związku z rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt istnieje szereg zasad, których należy przestrzegać w związku z gołębiami miejskimi (Columba livia domestica):

  • nie wolno chwytać, umyślnie ranić, okaleczać i zabijać gołębi,
  • nie wolno niszczyć jaj gołębi lub form rozwojowych,
  • nie wolno hodować i przetrzymywać gołębi miejskich,
  • obowiązuje zakaz niszczenia ich siedlisk lub ostoi, będących obszarem rozrodu i wychowu młodych, 
  • nie można niszczyć, uszkadzać i usuwać gniazd gołębi,
  • nie wolno płoszyć gołębi w okresie lęgowym,
  • nie można uniemożliwiać ptakom dostępu do schronień.
Kolce w oknach. Fatalna decyzja i krzywdzenie ptakówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas