Nowelizacja - energia wiatrowa na korzystnych warunkach

Magdalena Mateja-Furmanik

13.12.2022 przyjęto autopoprawkę do ustawy wiatrakowej. Zgodnie z nią mieszkańcy gmin, na których zostaną wybudowane elektrownie wiatrowe, będą mogli zostać prosumentami wirtualnymi na 15 lat. Jest to konieczny krok by Polska spełniła warunki do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, które będą wynosić 158,5 mld złotych.

Co dalej z energetyką wiatrową?
Co dalej z energetyką wiatrową?123RF/PICSEL

Kim jest prosument wirtualny? 

Instytucja prosumenta wirtualnego zapewnia możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby z instalacji odnawialnego źródła energii (w tym przypadku z wiatru), przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce zamieszkania.

W przypadku farm wiatrowych jest to szczególnie wygodne - w przeciwieństwie do fotowoltaiki, montaż wiatraków, które miałyby produkować energię tylko na potrzeby jednego gospodarstwa, jest bardzo problematyczny i zupełnie nieopłacalny. Farma wiatrowa musi spełniać również zasadę 10h - oznacza ona zakaz budowy turbin wiatrowych w pobliżu budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości turbiny. Najnowsza nowelizacja wychodzi naprzeciw temu problemowi - każdy zainteresowany może mieć udział w instalacji wiatrowej znajdującej się na terenie gminy. Rozważa się również poluzowanie zasady 10h i wprowadzenie zasady bezwzględnej wysokości minimalnej wynoszącej 500 m. Nie wyraża na to zgody Solidarna Polska.     

Zgodnie z autopoprawką prosument wirtualny wciąż korzysta z takiego samego systemu rozliczeń, jak klasyczny prosument energii odnawialnej

Większa opłacalność

Nowe rozwiązanie zwiększy opłacalność i zmniejszy koszty inwestycyjne w odnawialne źródła energii, które musieliby ponieść mieszkańcy gmin, planujący podobne inwestycje samodzielnie.

Dzięki nowym przepisom, inwestor elektrowni wiatrowej będzie udostępniał co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej na rzecz mieszkańców danej gminy. Każdy zainteresowany będzie mógł podpisać z inwestorem umowę i stać się prosumentem wirtualnym na okres 15 lat.

Kluczowe znaczenie w całym procesie będzie miała gmina, której zadaniem będzie określenie liczby mieszkańców, potencjalnie zainteresowanych przystąpieniem do umowy z inwestorem. Nowe przepisy określają zasady współpracy mieszkańców gminy z inwestorem, a także inwestora z gminą.

Ustawa wiatrakowa - decyzyjność w rękach gmin

Obecnie w Sejmie znajduje się rządowy projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa wiatrakowa). Przewiduje ona, że decyzja o możliwości lokalizowania nowych lądowych elektrowni wiatrowych oraz o odblokowaniu możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni, będzie zależała od gmin.

Ustawa wiatrakowa, inaczej zwana 10H, jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, by uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy wynoszące 158,5 mld złotych. Dla porównania, dochody budżetu państwa w roku 2022 wynosiły 481,4 mld zł

MFiPR wskazało PAP w poniedziałek, że spośród 37 kamieni milowych objętych pierwszym wnioskiem o płatność w ramach KPO, do tej pory niezrealizowany pozostaje kamień milowy dotyczący tzw. ustawy wiatrakowej.

Piotr Woźny: Bałtyk może być dla nas nowym ŚląskiemCzysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas