Mafia śmieciowa porzucała niebezpieczne odpady. Aresztowano 6 osób

Policjanci z Częstochowy aresztowali sześciu mężczyzn, którzy nielegalnie porzucili 3 tys. ton niebezpiecznych odpadów w województwie opolskim. To kolejne zatrzymanie przeprowadzone przez specjalną "grupę śmieciową", która walczy z przestępczością odpadową.

Policjanci z Częstochowy zatrzymali 6 osób zamieszanych w nielegalne transportowanie i porzucanie niebezpiecznych odpadów. Mężczyźni mają na koncie ok. 3 tys. ton nielegalnie zdeponowanych śmieci
Policjanci z Częstochowy zatrzymali 6 osób zamieszanych w nielegalne transportowanie i porzucanie niebezpiecznych odpadów. Mężczyźni mają na koncie ok. 3 tys. ton nielegalnie zdeponowanych śmiecihoustondwiPhotos mpFlickr

Zorganizowana grupa przestępcza porzuciła 2 tys. ton odpadów niebezpiecznych w miejscowości Skarbimierz-Osiedle w województwie opolskim. Biegli na podstawie zebranych próbek orzekli, że były tam przechowywane odpady groźne dla ludzi. Kolejny tysiąc ton odpadów mężczyźni porzucili w Kędzierzynie-Koźlu. Substancje bezpośrednio zagrażały życiu i zdrowiu człowieka.

W ostatniej akcji policji wymierzonej przeciwko mafii śmieciowej zatrzymano sześciu mężczyzn w wieku od 47 do 53 lat. Podejrzani pochodzą z województw śląskiego i dolnośląskiego. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Zarzucono im udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przywóz z zagranicy odpadów niebezpiecznych bez potrzebnego zezwolenia.

8 lat więzienia za nielegalne odpady

Zatrzymanym mężczyznom grozi do ośmiu lat więzienia. Na wniosek prokuratury w Katowicach sąd nakazał aresztować podejrzanych. Wszyscy spędzą w areszcie następne trzy miesiące.  

Policja w Częstochowie w 2019 r. uruchomiła specjalną "grupę śmieciową" zajmującą się mafią śmieciową: przestępstwami związanymi z porzucaniem i nielegalnym magazynowaniem odpadów niebezpiecznych. Policjanci wpadli wkrótce na trop 14 nielegalnych miejsc magazynowania odpadów w województwach śląskim, opolskim, mazowieckim i łódzkim.

Do tej pory dzięki pracy "grupy śmieciowej" zarzuty usłyszało już łącznie 36 osób. Przestępstwa dotyczyły transportowania i nielegalnego magazynowania groźnych dla życia i zdrowia substancji na terenie kraju. Wszystkie zatrzymane osoby usłyszały też zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 16 z nich trafiło do aresztu.

Walkę z nielegalnym wywożeniem odpadów zapowiedziała ostatnio Unia Europejska, która postuluje śledzenie transportu odpadów. Z kolei Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wprowadzić od 1 lutego 2022 r. system SENT, dzięki któremu możliwe będzie monitorowanie importowanych do Polski odpadów i walka z przestępcami, którzy zarabiają na porzucaniu śmieci. Rząd pracuje także nad specustawą o usuwaniu odpadów chemicznych, która ma pomóc zabezpieczyć tzw. bomby ekologiczne.

Źródło: PAP, Zielona Interia

Robert Biedroń o wyroku Trybunału Konstytucyjnego i sytuacji na granicy z Białorusiąmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas