Andrzej Duda o groźnych zmianach na Ziemi. "Postępują niepokojąco szybko"

Podczas wystąpienia na szczycie COP28 prezydent Andrzej Duda zgodził się ze stwierdzeniem, że zmiany klimatyczne na Ziemi postępują "niepokojąco szybko" i jedną z metod walki z nimi jest zielona transformacja. Zastrzegł jednak, że priorytetem w odejściu od paliw kopalnych musi być człowiek i jego potrzeby. Ocenił także, że Polska jest przykładem ochrony bioróżnorodności poprzez "utrzymanie stabilności lasów" oraz stymulowaniem ich do pochłaniania dwutlenku węgla.

Prezydent Andrzej Duda w piątek, 1 grudnia na szczycie COP28 wygłosił przemówienie. Mówił m.in. o jego wizji transformacji energetycznej oraz zachwalał polską gospodarkę leśna
Prezydent Andrzej Duda w piątek, 1 grudnia na szczycie COP28 wygłosił przemówienie. Mówił m.in. o jego wizji transformacji energetycznej oraz zachwalał polską gospodarkę leśnaBeata Zawrzel/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Zmiany klimatyczne postępują niepokojąco szybko. Stanowią wyzwanie o charakterze uniwersalnym i dlatego cała społeczność międzynarodowa powinna stawiać mu czoła solidarnie, racjonalnie i w myśl zasad zrównoważonego rozwoju" - powiedział w Dubaju prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda na szczycie klimatycznym COP28

Zwrócił jednak uwagę, że w procesie transformacji energetycznej i odejścia od paliw kopalnych to człowiek powinien stać w centrum zainteresowania. "Powtarzałem to nie raz i będę powtarzał dalej - w procesie przemian energetycznych i emisyjnych człowiek i jego potrzeby powinny być traktowane priorytetowo" - podkreślił.

"Zbyt szybkie wycofywanie paliw kopalnych generuje nadmierne obciążenia dla społeczeństw. Ludzie nie mogą ponosić dodatkowych kosztów transformacji energetycznej. By była ona sprawiedliwa, nie może uderzać w ich jakość życia" - ocenił polski prezydent.

Andrzej Duda stwierdził także, że rząd w Polsce podchodzi do celów klimatycznych z "pełną powagą" i wspiera obywateli w inwestycjach w fotowoltaikę, farmy wiatrowe czy odzysk ciepła. Pozytywnie ocenił też rozpoczęte inwestycje w energetykę jądrową.

"Podejmujemy także intensywne kroki w kierunku zbudowania stabilnej energetyki atomowej, która zapewni Polsce tak bardzo pożądane bezpieczeństwo energetyczne i przybliży nasz kraj do neutralności klimatycznej" - mówił.

Prezydent pochwalił polską gospodarkę leśną

Przedstawiciel Polski na szczycie COP28 w swoim wystąpieniu skupił się jednak nie tylko na energetyce, ale też na różnorodności biologicznej, która "odgrywa bardzo ważną rolę w mitygacji zmian klimatu".

Jak twierdzi Andrzej Duda, "w Polsce realizujemy szereg inicjatyw w celu utrzymania stabilności lasów" oraz "jesteśmy pionierami stymulowania ekosystemu leśnego do intensyfikacji procesów przyrodniczych skutkujących większym pochłanianiem dwutlenku węgla".

Prezydent nawiązał też do szczytu klimatycznego COP24, który odbył się w Katowicach. Przypomniał, że na konferencji powstał specjalny dokument, tzw. Katowice Rulebook. "Takie modus operandi wypracowaliśmy na COP24 i zachęcam do jego konsekwentnego stosowania" - powiedział.

"Niech te działania udowodnią, że sprawiedliwa i zielona transformacja jest jak najbardziej możliwa. Bo planeta, na której żyjemy, pozostaje naszym wspólnym dziedzictwem wymagającym szczególnej troski" - podsumował prezydent Andrzej Duda na szczycie COP28 w Dubaju.

Ubóstwo energetyczne. Kogo nie stać na prąd i ciepło?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas