Orka
Orka oceaniczna (Orcinus orca) to duża i inteligentna rodzina waleni morskich. Orki mają charakterystyczne czarno-białe ubarwienie oraz wydatną płetwę grzbietową. Żyją we wszystkich oceanach świata, preferując chłodniejsze wody polarno-subpolarnego pasa. Są drapieżnikami i polują na różnorodne organizmy, w tym na ryby, kałamarnice, foki, a nawet inne ssaki morskie. Są bardzo społeczne i żyją w rodzinnych grupach, zwanych stadami, które mogą liczyć nawet kilkadziesiąt osobników. Orki są także znane z wysokiej inteligencji i zdolności do uczenia się. Właśnie dlatego można je spotkać w niewoli, w parkach morskich na całym świecie.
Orka - najważniejsze informacje
Gdzie żyją orki?
Orka jest ssakiem, który żyje w morzach i oceanach w różnych strefach klimatycznych: od równikowej do nawet polarnej. Osobniki można zaobserwować także w zatokach.
Choć są na całym świecie, to najwięcej żyje ich w wodach Arktyki i Antarktydy. Rzadziej te zwierzęta wpływają do rzek i zwykle to dotyczy chorych osobników.
Co jedzą orki?
Orka to drapieżnik, który poluje w stadzie liczącym nawet do 50 osobników. Zdobywanie pożywienia dzieje się w zorganizowany sposób, a poszczególne zwierzęta mają określoną rolę, polegającą np. na spędzaniu ofiary, gdzie inne orki czekają by zaatakować.
Orki są mięsożerne i chętnie żywią się fokami, delfinami, pingwinami, morsami, rybami, a nawet waleniami.
Jak wygląda orka?
Orka oceaniczna może osiągnąć długość nawet do 10 metrów, a masę ciała do ponad 6 ton. To ogromne ssaki morskie, które mają charakterystyczny czarny grzbiet z białą łatą. Wykazują dymorfizm płciowy – samce osiągają większy rozmiar niż samice.
Orka ma duże płetwy piersiowe i trójkątną płetwę grzbietową o długości nawet do 1,8 m. W jamie gębowej tego ssaka znajdują się 44 zęby rozłożone symetrycznie w dolnej i górnej szczęce. Kły mają stożkowaty kształt.
Orki są poligamiczne i parują się z wieloma partnerami. Podczas kopulacji samiec wypłukuje nasienie poprzedników. Ciąża u orki oceanicznej trwa 12 miesięcy, a młode pozostają pod opieką matki do końca życia.
Zagrożenia dla gatunku
Największe zagrożenia dla orki oceanicznej stanowią zanieczyszczenie wód i działalność człowieka. W naturze ma niewiele przeciwników, gdyż ten ssak jest u szczytu łańcucha pokarmowego w zamieszkiwanym środowisku.
Ile żyją orki?
Osobniki dzikie żyją nawet do 90 lat. Zaobserwowano, że u orek uwięzionych średnia długość życia jest znacznie krótsza, bo wynosi jedynie 30 lat.