Kaczki

Aktualizacja

Kaczki to wodne ptaki, które występują na całym świecie poza Antarktydą, gdzie nie ma dla nich odpowiednich warunków do życia. Najwięcej osobników można zaobserwować w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Afryce i Australii.

Kaczki.
Kaczki.Stanisław BielskiEast News

Kaczki - najważniejsze informacje

Gatunek:
kaczka
Rodzina:
kaczkowate
Rząd:
blaszkodziobe
Gromada:
ptaki
Typ:
strunowce
Królestwo:
zwierzęta

Kaczki — występowanie i środowisko

Kaczki żyją w różnorodnych środowiskach wodnych, zarówno słodkich, jak i słonych. Są spotykane na jeziorach, stawach, bagnach, rzekach i strumieniach. Niektóre gatunki przystosowały się również do życia w parkach miejskich, gdzie doskonale radzą sobie, korzystając ze sztucznych zbiorników wodnych. 

Większość kaczek preferuje spokojne miejsca z dala od ludzi, w których znajduje się dużo roślinności wodnej. Takie, w których w pobliżu na lądzie mogą zbudować swoje gniazda i schronić się przed drapieżnikami.

Kaczki — tryb życia i zachowanie

Kaczki tworzą mniejsze lub większe stada, a nawet chętnie łączą się z innymi ptakami wodnymi, z którymi żyją w zgodzie. Gatunek ten buduje gniazda w niewielkiej odległości od wody, najczęściej w zaroślach, krzakach lub na łąkach znajdujących się tuż przy brzegu. To w nich kaczki wysiadują jaja i opiekują się młodymi.

Kaczki żywią się przede wszystkim pokarmami roślinnymi (np. wodorostami), a także owadami, jednak głównie tymi, które znajdą w wodzie. Ponadto chętnie jedzą ryby i wodne bezkręgowce. Gatunek ten dzięki płetwom świetnie pływa i nurkuje. W ten sposób również poszukuje pożywienia pod taflą wody.

Dzikie kaczki należą do grupy ptaków wędrownych, dlatego też migrują między swoimi siedliskami w zależności od sezonu. Niekiedy podróże te są bardzo odległe, gdyż obejmują zasięgiem ciepłe kraje. Ptaki te przylatują do Polski wczesną wiosną, a odlatują na jesień – w październiku.

Kaczki komunikują się ze sobą za pomocą różnych odgłosów. Występują różnice w dźwiękach wydawanych przez samice i samce. Podczas godów ptaki łączą się w pary, a w okresie lęgowym samica wysiaduje jaja i samodzielnie opiekuje się wyklutymi pisklakami, a samiec odlatuje.

Kaczki — anatomia

Średnia masa ciała kaczki wynosi około 2-3 kg, a jej długość to 50-65 cm. Rozpiętość skrzydeł może osiągać nawet 100 cm. Samce są większe od samic. 

  • Kaczka ma charakterystyczny płaski, krótki i zaokrąglony dziób, który pomaga im w zdobywaniu pokarmu.
  • Szkielet zwierzęcia składa się z pneumatycznych kości, które zawierają puste przestrzenie wypełnione powietrzem.
  • Doskonale rozwinięte skrzydła umożliwiają kaczce szybki i precyzyjny lot. Jednocześnie zastępują one przednie kończyny.
  • Ciało kaczki pokryte jest piórami, które są gęsto ułożone i pozwalają utrzymać ciepło oraz umożliwiają latanie. Pióra są całkowicie wodoodporne, dzięki czemu nawet po dłuższym nurkowaniu warstwa puchu znajdująca się tuż przy skórze pozostaje sucha.
  • Kacze nogi są krótkie, szeroko ustawione, bliżej ogona. Są bardzo mocne i wyposażone w błony, które łączą palce i są nazywane płetwami. Na lądzie ptaki stawiają łapy na płasko, przez co nie mogą się szybko poruszać, gdyż grozi to upadkiem na klatkę piersiową.
  • Samice kaczek mają nieparzysty układ rozrodczy, w którym występuje tylko jeden jajnik i jajowód po stronie brzusznej. Jajnik odpowiada za produkcję estrogenów, dojrzewanie komórki rozrodczej i odkładanie żółtka.
  • Pole widzenia kaczek ma prawie 340 stopni ze względu na umiejscowienie oczu po obu stronach głowy.

Ubarwienie kaczek jest zróżnicowane i zależy od gatunku. Zwykle samce są bardziej kolorowe niż samice, jednak nie jest to regułą. Pierzenie, czyli cykl wymiany piór, może być całkowite lub częściowe i trwa około 2 miesiące, jednak zawsze proces ten przebiega stopniowo. Towarzyszą temu zmiany hormonalne. Jednocześnie w tym okresie kaczki prowadzą bardziej skryty tryb życia. Wszystko dlatego, że podczas pierzenia ptaki tracą zdolność do lotu.

Ochrona i zagrożenia dla kaczek

Niektóre gatunki kaczek są w Polsce pod ścisłą ochroną, gdyż są zagrożone wyginięciem. Z tego tez względu ornitolodzy tak aktywnie apelują o zakazie polowań przede wszystkim na głowienkę, łyskę, czernicę i cyraneczkę. Populacja pierwszego z wymienionych gatunków w 2019 roku liczyła raptem 2-11 tys. par. O 90% na przestrzeni 30 lat spadła także wielkość populacji łyska.

Aktualnie coraz częściej można spotkać się z opinią, że polowania na dzikie ptaki są wykonywane głównie w celach rekreacyjnych, gdyż nie są uzasadnione pod względem ekonomicznym i gospodarczym. Są zatem jednym z zagrożeń dla kaczek, jednak na nich ich lista się nie kończy. Dodatkowo populacje tego ptaka mogą się zmniejszać przez:

  • kolizje z samochodami lub budynkami,
  • zanieczyszczenia środowiska, w tym głównie wód,
  • zmiany klimatyczne.

W celu zwiększenia ochrony dzikiego ptactwa otwierane są ogrody zoologiczne, rezerwaty i parki, w których szkodliwa działalność człowieka jest ograniczona.

Ciekawostki o kaczkach

  • Kaczki potrafią bardzo daleko odlecieć i pokonać nawet do 5000 km. Oczywiście przed dotarciem do celu wykorzystują częste postoje po drodze.
  • Kaczki przesypiają prawie 11 godzin dziennie. Co ciekawe, podczas snu mózg tych ptaków śpi tylko w połowie, przez to są bardzo czujnymi zwierzętami.
  • Kaczki potrafią nurkować na głębokość ponad 6 metrów.
  • Kaczki zmieniają miejsca bytowania. Wracają do nich, gdy tylko pozwolą im na to warunki atmosferyczne.
  • Kaczki mogą dożyć do 15-20 lat w zależności od gatunku.
  • Kaczki mogą latać nawet 1200 metrów nad ziemią.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas