W Krakowie stanął kaczkomat

Zima to okres, kiedy zwierzęta potrzebują naszej pomocy. Kraków postanowił wyjść temu problemowi naprzeciw i otworzył kaczy bufet.

Kaczkomaty można znaleźć w Parku Duchackim, Parku Zaczarowanej Dorożki, nad Zalewem Nowohuckim i na Bagrach. Można z nich pobrać karmę bezpłatnie, cztery razy na godzinę. Limit wynika z troski o to, by nie przekarmić kaczek.

Co lubią kaczki?

Jeśli w waszej okolicy nie ma kaczkomatu, wciąż z łatwością można skomponować ptasi posiłek w domu. Przede wszystkim należy pamiętać aby nie wrzucać pokarmu do wody i nigdy nie dawać ptakom chleba!

Chleb zawiera bardzo dużo soli, do której zwierzęta nie są przystosowane. W efekcie jej spożycie prowadzi do rozregulowania gospodarki wodnej i zapchania żołądka.

Reklama

Lista ptasich utrapień związanych z chlebem na tym się nie kończy. Gdy trafi on do żołądka ptaka, w procesie trawienia zamieni się w kwas chlebowy, który zakwasi układ pokarmowy zwierzęcia.  

Taki stan w dłuższej perspektywie prowadzi do biegunek i innych poważnych schorzeń, np. kwasicy żołądka lub zespołu anielskiego skrzydła, nieuleczalnego u dorosłych ptaków, który powoduje wyrastanie skrzydeł do góry, co utrudnia lot i może doprowadzić  do śmierci..

Ptaki bardzo lubią proso, pestki dyni, płatki owsiane, orzechy, siemię lniane, słonecznik czy owoce. Jeśli chcemy dać ptakom słoninę, to powinna być niesolona.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kaczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy