Spaliny z Diesla uszkadzają pamięć w kilka godzin. Badanie z użyciem rezonansu

Pionierskie badanie dało naukowcom wgląd do nowych wniosków na temat zanieczyszczeń powietrza. Celem badań z użyciem rezonansu magnetycznego było wskazanie zagrożeń dotyczących wpływu spalin na zdrowie mózgu.

Wdychanie spalin może zaburzać funkcjonowanie ludzkiego mózgu
Wdychanie spalin może zaburzać funkcjonowanie ludzkiego mózguMatt CardyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Osoby narażone na wdychanie spalin z silników wysokoprężnych mogą mieć poważne problemy neurologiczne. Podczas zaledwie kilkugodzinnej ekspozycji na spaliny z Diesla może dojść do upośledzenia funkcjonowania ludzkiego mózgu.

Badacze po raz pierwszy przeprowadzili takie badanie - przeprowadzając kontrolowany eksperyment użyli rezonansu magnetycznego (fMRI).

Spaliny i zdrowie

"Przez wiele dziesięcioleci naukowcy uważali, że mózg jest chroniony przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza” - komentuje jeden z autorów badań, dr Chris Carlsten z University of British Columbia. Zespół naukowców ocenił swoje badanie, jako przełomowe. Znaleźli ścisły związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a funkcjami poznawczymi.

W eksperymencie wzięło udział 25 osób. Zostały one wystawione na oddziaływanie spalin z silników Diesla w warunkach laboratoryjnych. Aktywność mózgu mierzono w różnych momentach za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Naukowcy sprawdzali, jak na zanieczyszczenia reagują obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za zapamiętywanie. Uczestnicy badania, którzy nie przebywali w pomieszczeniu z filtrowanym powietrzem wykazywali zakłócenia sieci funkcjonalnej mózgu (DMN, czyli sieć aktywności bazowej), a co za tym idzie wykazywali mniejszą zdolność i wydajność poznawczą. Co gorsza zapadanie na depresję oraz myśli samobójcze są również związane z tymi obszarami mózgu - komentują naukowcy z Kanady.

"Z niepokojem obserwujemy, jak zanieczyszczenia z transportu zakłócają te same sieci” – powiedziała dr Jodie Gawryluk, współautorka badania, profesor psychologii na University of Victoria.

"Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć funkcjonalny wpływ tych zmian, możliwe jest, że zanieczyszczenia mogą upośledzać proces myślenia ludzi lub zdolność do pracy".

Chociaż zmiany w mózgu były tymczasowe, a stan uczestników powrócił do normy po badaniu, naukowcy alarmują, że efekty wdychania spalin mogą być długotrwałe ze względu na ciągłość ekspozycji.

W związku z tym ludzie powinni zwracać uwagę na powietrze, którym oddychają i minimalizować niebezpieczeństwo z tym związane.

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie uznawane za największe środowiskowe zagrożenie ludzkiego zdrowia.

"Wydarzenia": Straż miejska sprawdza, czym palimy w piecach. Zapowiada też mandatyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas