Zdrowa ciąża: czy smog może być bardziej szkodliwy od papierosów?

Magdalena Mateja-Furmanik

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego jakość powietrza w Polsce drastycznie spada. Powinny na to zwrócić szczególną uwagę przyszłe mamy. Zwiększona ekspozycja na toksyczne powietrze może doprowadzić do wcześniactwa, niskiej wagi urodzeniowej a nawet do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla płodów w pierwszym trymestrze
Smog jest szczególnie niebezpieczny dla płodów w pierwszym trymestrzeGetty Images

Smog jak tytoń

Mgła smogowa nie przypadkiem przypomina unoszący się dym tytoniowy - w podobnym stopniu wpływa rujnująco na zdrowie. Zdaniem naukowców niektóre skutki zdrowotne spowodowane przez narażenie płodu na toksyczne powietrze może odpowiadać wypalaniu przez matkę do 10 papierosów dziennie! Dlaczego tak się dzieje? Smog jest mieszaniną szeregu toksycznych substancji. Należą do niego między innymi pyły zawieszone (np. ze startych klocków hamulcowych - dlatego w korkach tego pyłu jest więcej). Mogą one mieć różną średnicę - wyróżniamy ich trzy typy: największy, pył PM10 (średnica 10 mikrometrów i mniejsze), PM2.5 i najmniejszy - PM1. Oprócz tego, że same w sobie są toksyczne mogą być nośnikami metali ciężkich.  

Wpływ smogu na inteligencję dziecka  

Wyniki były jednoznaczne: im wcześniej dzieci były narażone na smog, tym gorsze miały później wyniki, zatem kluczowy był pierwszy trymestr. W innym badaniu naukowcy zbadali dzieci w wieku między 9 i 10 lat. W tym przypadku zwiększone narażenie na pył PM2.5 przekładał się na mniejszą zdolność tak zwanej kontroli hamującej - czyli do zatrzymania w sobie chęci do zrobienia czegoś. Uszkodzona kontrola hamująca jest obecna zwłaszcza wśród osób z ADHD oraz osób uzależnionych i jednoznacznie przekłada się na gorsze wyniki w szkole.   

źródło: ScienceDirect, Krakowski Alarm Smogowy

Polskie stolice smogu. Na podium Nowa Ruda, Nowy Targ i Sucha BeskidzkaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas