Pierwsza taka diagnoza w Polsce. Przyczyną choroby dziecka jest smog

W Polsce rośnie świadomość dotycząca wpływu smogu na zdrowie. Jej efektem jest postawienie bezprecedensowej diagnozy. 11-letni chłopiec ma podejrzenie nadreaktywności oskrzeli lub alergii wynikających z zanieczyszczenia powietrza.

Literatura naukowa obfituje w badania dotyczące szkodliwości smogu. Naukowcy mają pewność co do jego szkodliwego wpływu na rozwój płodu, układ oddechowy i sercowo-naczyniowy. 

Smog to cała gama chorób

"Smog to udar, smog to zawał, zwiększona zachorowalność na udary czy zawały i zwiększona śmiertelność" - podkreślał Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego w podkaście video Przemysława Białkowskiego. 

Badania, które przeprowadzili naukowcy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Uniwersytet Śląski pokazują, że zanieczyszczenia powietrza wpływają na wzrost liczby przedwczesnych zgonów i hospitalizacji.

Reklama

Wpływ smogu na alergię wydaje się intuicyjny, jednak do tej pory oficjalnie w dokumentacji medycznej nie był uznawany jako przyczyna chorób. Doświadczył tego 11-letni Maciek*, którego lekarze błędnie diagnozowali od urodzenia. Chłopiec od bardzo wczesnego dzieciństwa cierpiał na napady kaszlu i duszności, częste infekcje, które nie raz kończyły się pilnymi wizytami domowymi. Ostatecznie dziecko trafiło do szpitala. 

Lekarze podejmowali szereg prób leczenia go na podstawie różnorakich diagnoz, co nie przynosiło rezultatu.

Diagnoza: smog

W końcu lekarze zwrócili uwagę na czynniki środowiskowe w dosłownym znaczeniu tego słowa. Zauważono, że chłopiec cierpi na swoje dolegliwości w okresie grzewczym i w obszarach o dużym stężeniu smogu. Z kolei między kwietniem a wrześniem jest całkowicie zdrowy. 

W efekcie doktor Agnieszka Turlińska postawiła prawdopodobnie pierwszą taką diagnozę w Polsce: "podejrzenie nadreaktywności oskrzeli/alergii wynikającej z zanieczyszczenia powietrza".

Lekarze nie uczą się o smogu

Niestety według ekspertów wpływ skażenia środowiska na stan zdrowia nie jest zbyt często brany pod uwagę przez lekarzy. Ma to wynikać z faktu, że temu tematowi nie poświęca się wiele uwagi podczas studiów

"Wpływ czynników (tj. zanieczyszczenia powietrza czy zmiana klimatu) na zdrowie ludzi powinien być istotnie uwzględniany w systemie kształcenia lekarzy. W tej chwili nie poświęca się tym kwestiom zbyt wiele uwagi, co skutkuje bardzo niską świadomością na temat np. skutków zdrowotnych smogu i - w wielu przypadkach - długotrwałą próbą postawienia trafnej diagnozy" - stwierdza Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Polska. 

Jak zauważa matka chorego chłopca, lekarze przymykają oczy na smog nawet w obszarach słynących z górnictwa, gdzie wysoki poziom zanieczyszczeń jest ewidentny. Jej zdaniem to wręcz zadziwiające, że specjaliści nie łączą tych dwóch rzeczy ze sobą. Smog w wielu gabinetach wciąż uważany jest wręcz za coś ezoterycznego, co nie może być bezpośrednią przyczyną choroby. 

"Gdy zasugerowałam [lekarce], że jego dolegliwości mogą być związane ze smogiem, spojrzała na mnie jak na wariatkę i nie chciała kontynuować tematu" - mówi kobieta.

Ostatecznie matce chłopca udało się znaleźć lekarza, który postawił diagnozę, wyjaśniającą fakt, że chłopiec choruje tylko w sezonie grzewczym. 

Zobacz także: Smog niszczy nasze mózgi i przyczynia się do demencji

Jak wyleczyć smog?

Rozwiązaniem doraźnym jest zakup oczyszczaczy powietrza do domów i używania masek, przebywając na zewnątrz. Nie można jednak ignorować faktu, że stworzyliśmy warunki, które dosłownie są nie do życia dla najsłabszej części społeczeństwa - kobiet w ciąży, płodów, dzieci, osób chorych.

"Uważamy, że Ministerstwo Zdrowia nie może dłużej udawać, że nic się nie dzieje. Potrzebne są szeroko zakrojone badania sprawdzające, jak bardzo polskie dzieci już ucierpiały" - stwierdza  Magdalena Zając z organizacji Rodzice dla Klimatu w rozmowie ze SmogLabem.

Absolutną koniecznością jest odejście od węgla oraz ograniczenie liczby samochodów. Zabijają one nie tylko planetę, ale również nas samych.

*imię chłopca zostało zmienione

Źródło: PAP, HEAL Polska, SmogLab, Interia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: smog | zdrowie | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy