Smog niszczy nasze mózgi i przyczynia się do demencji
Brudne powietrze niszczy nasze mózgi. Nowe badanie wskazuje na powiązanie zanieczyszczenia powietrza i smogu z demencją.
Smog niszczy nasze zdrowie. Nasze płuca, serca i inne organy są narażone przez kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Najnowsze brytyjskie badanie, przeprowadzone przez doradców londyńskiego rządu, wskazuje, że może też być powiązane z demencją i pogorszeniem funkcji poznawczych u osób starszych.
Smog zabija ludzkie mózgi
Złe wiadomości z Wielkiej Brytanii. Doradcy naukowi brytyjskiego rządu stwierdzili, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wiąże się nie tylko z licznymi problemami z układem oddechowym czy układem krążenia, ale może też bezpośrednio wpływać na stan naszych mózgów. Poziom smogu w środowisku prawdopodobnie przyczynia się do rozwoju demencji.
Po dokonaniu przeglądu niemal 70 przeprowadzonych na całym świecie badań naukowcy wywnioskowali, że kontakt z zanieczyszczonym powietrzem jest związany z "przyspieszonym pogorszeniem się funkcji poznawczych, często związanym z procesami starzenia i ryzykiem rozwoju demencji".
Dotychczasowe badania wskazywały na bezpośrednie powiązania zanieczyszczenia powietrza ze zdrowiem płuc, serca i innych narządów.
Zobacz także: Cząsteczki smogu wędrują z płuc do mózgu człowieka
Brudne powietrze to pewna demencja
"Demencja jest jednym z największych globalnych wyzwań dla opieki zdrowotnej i społecznej w XXI wieku" - mówi magazynowi "New Scientist" autor raportu, Frank Kelly z Imperial College London. Twierdzi on, że w ostatnich latach liczba badań sugerujących związek zanieczyszczenia powietrza z problemami neurologicznymi gwałtownie wzrosła.
Brak jednak badań, które wprost szacowałyby liczbę osób, które doświadczyły demencji wskutek kontaktu z zanieczyszczeniem powietrza. Poszlakowe badania przeprowadzone m.in. w Londynie w 2018 r. wskazało jednak, że około 60 tys. z niemal 210 tys. przypadków demencji diagnozowanych każdego roku w Zjednoczonym Królestwie może być spowodowanych złą jakością powietrza.
Jak smog niszczy nasze mózgi?
W jaki sposób zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze mózgi? Najprawdopodobniej odpowiadają za to trzy mechanizmy. Najważniejszy z nich to uszkodzenie naczyń krwionośnych przez drobne cząstki stałe, co wpływa na ograniczenie dopływu krwi do mózgu. Mniejsze natlenienie neuronów może powodować rozwój demencji.
Inne wytłumaczenia obejmują m.in. możliwość, że system immunologiczny mózgu jest przeciążany przez najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń, które przedostają się do niego przez przewód nosowy. To powoduje upośledzenie komórek nerwowych odpowiadających za zmysł węchu, które może wpływać na funkcjonowanie całego mózgu.
Zobacz także: Pandemia i smog. Dwójka do zabójczego tanga