Zablokował odbiór śmieci. Reakcja kierowcy śmieciarki obiegła miasto

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

Aktualizacja

Parkowanie w nieodpowiednim miejscu często spotyka się z naganą przechodniów lub innych kierowców, ale nie tylko. Mieszkaniec Gdańska został publicznie skrytykowany przez firmę odbierającą śmieci.

Śmieciarka nie jest pojazdem uprzywilejowanym, choć pełni kluczową rolę w przestrzeni miejskiej
Śmieciarka nie jest pojazdem uprzywilejowanym, choć pełni kluczową rolę w przestrzeni miejskiej123RF/PICSEL

Za złe parkowanie samochodu można zaliczyć blokadę kół lub otrzymać mandat od straży miejskiej. Sytuacja z Trójmiasta wskazuje, że biada także tym, którzy utrudnili przejazd pojazdowi odbierającemu śmieci z osiedli.

Uwaga, śmieciarka jedzie

O odbiór śmieci w Gdańsku dba firma PreZero. Nazwa i logo tej firmy pojawiły się na kartce pozostawionej pod wycieraczką jednego z samochodów zaparkowanego na osiedlu. Napis na kartce brzmiał: "Uwaga! Ten pojazd blokuje przejazd dla śmieciarki, uniemożliwił dzisiaj odbiór odpadów". Zdjęcie zostało nadesłane przez mieszkańca Gdańska i pojawiło się na łamach "Trójmiasta".

Ze zdjęć przesłanych do lokalnej redakcji wynika, że kierowca samochodu osobowego zaparkował w sposób uniemożliwiający przejazd śmieciarki.

Wysłaliśmy do Pre Zero pytania o to czy firma stosuje takie "wiadomości" przy każdej takiej sytuacji, oraz o to czy służby rzeczywiście z powodu kłopotliwie zaparkowanego samochodu nie odebrały tego dnia śmieci z osiedla.

Biuro prasowe PreZero Polska odpowiedziało, że "pozostawienie pisemnej informacji o uniemożliwieniu odbioru odpadów z powodu nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu, było działaniem podjętym z inicjatywy pracownika, wynikającym z konieczności realizacji zadań zgodnie z harmonogramem".

Firma dodała, że kierowca zdecydował o pozostawieniu pisemnej informacji w trosce o interes mieszkańców i dbałość o realizację obowiązków służbowych.

Czy śmieciarka to pojazd uprzywilejowany?

Przepisy precyzyjnie określają to, który pojazd ma status uprzywilejowanego. Do powszechnej wiadomości podano również, w jaki sposób należy umożliwić mu przejazd.

Policja przypomina, że pojazd uprzywilejowany musi spełniać jednocześnie trzy warunki:

  • wysyłać sygnały świetlne niebieskie,
  • wysyłać sygnały dźwiękowe,
  • mieć zapalone światła mijania lub drogowe.

Jeśli policyjny radiowóz, pojazd straży miejskiej lub granicznej, czy pojazd Inspekcji Transportu Drogowego i innych służb jedzie z włączonymi „kogutami”, ale nie ma włączonych sygnałów dźwiękowych – jest zwykłym pojazdem.

Pojazdem uprzywilejowanym nie jest więc śmieciarka, ponieważ pojazdy te używają żółtych, a nie niebieskich sygnałów świetlnych.

Problematyczne śmieciPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas