Wielu Polaków nadal popełnia ten błąd. Gdzie wyrzucać takie opakowania?

Oprac.: Tomasz Kromp

Odpowiednia segregacja odpadów niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala ona selekcjonować śmieci, które nadają się do recyklingu. Dzięki niej minimalizujemy również ilość odpadów składowanych na wysypiskach i trafiających do spalarni. Niektórzy jednak mogą mieć problem z określeniem kubła, do którego powinny trafić niektóre rzeczy. Mowa tutaj między innymi o torebkach po przyprawach. Gdzie powinno się je wyrzucać? Odpowiadamy.

Gdzie wyrzucać papierki po przyprawach? Wcale nie do papieru
Gdzie wyrzucać papierki po przyprawach? Wcale nie do papieruJakub WojajczykINTERIA.PL

Gdzie wyrzucać poszczególne odpady? Wybieraj pojemniki w odpowiednim kolorze

Zgodnie z polskim prawem, segregacja śmieci jest obowiązkowa. Trzeba się liczyć z tym, że za niedopełnienie rzeczonego obowiązku może zostać nałożona dodatkowa opłata za wywóz odpadów. Zazwyczaj wynosi ona dwu- lub nawet czterokrotność opłaty podstawowej.

Z tego względu warto zadbać o to, by poszczególne rodzaje śmieci trafiały do pojemników o właściwych kolorach. Wyróżniamy kosze koloru:

  • brązowego – wrzucamy do niego tak zwane bioodpady (np. resztki po owocach i warzywach);
  • żółtego – umieszczamy w nim metale i tworzywa sztuczne (np. plastikowe butelki);
  • niebieskiego – do tego pojemnika powinny trafić odpady papierowe (np. stare gazety, kartony);
  • zielonego – w tym koszu powinno znaleźć się szkło;
  • czarnego – ten pojemnik jest przeznaczony na odpady zmieszane.

Niektóre rodzaje śmieci mogą wymagać wizyty w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mowa tu między innymi o odpadach wielkogabarytowych, odpadach poremontowych lub budowlanych czy elektrośmieciach.

Gdzie wyrzucać torebki po przyprawach?

Niektóre rodzaje odpadów mogą sprawiać nam pewne trudności. Mowa tutaj między innymi o opakowaniach, w których trzymamy sypkie produkty. Gdzie powinno się wyrzucać torebki po przyprawach, proszku do pieczenia, cukrze wanilinowym, kisielu, budyniu, drożdżach suszonych, sodzie oczyszczonej czy ziołach?

Okazuje się, że owe śmieci powinniśmy umieszczać w pojemnikach żółtych, czyli tych na metal i tworzywa sztuczne. Wynika to z faktu, że zdecydowana większość opakowań na przyprawy lub zioła jest wykonana z materiałów papierowo-foliowych. Jednak torebki wykonane w całości z papieru muszą trafić do pojemników niebieskich. Zazwyczaj opakowania papierowo-foliowe można rozpoznać zaglądając do środka. W ich przypadku wewnętrzna strona torebki będzie zrobiona ze srebrnej folii.

Co ciekawe, w rozwiązaniu problemu może nam również pomóc oznaczenie, które jest zwykle umieszczone na opakowaniu. Symbol "C/PAP(84)" oznacza, że odpad powinien trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Od pola do stołu. Polscy naukowcy pomagają rolnikomPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas