W systemie kaucyjnym liczy się tylko jedno. Najważniejsze są pieniądze
Najnowsze badania przeprowadzone w siedmiu europejskich krajach potwierdzają, że system kaucyjny sprowadza się przede wszystkim do jednego: pieniędzy. Ponad trzy czwarte respondentów wskazało, że wysokość kaucji jest dla nich najważniejszym powodem i motywacją do zwrotu puszek i butelek.
Najnowsze badania przeprowadzone w siedmiu europejskich krajach potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko pozwala osiągać wysokie poziomy zbiórki opakowań napojowych, ale też wzbudza duże zaangażowanie konsumentów. Aż 93 proc. badanych zwraca co najmniej 90 proc. zużytych, objętych systemem opakowań. Kwotę zwróconej kaucji najczęściej wykorzystują oni na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymali (87 proc.).
System kaucyjny. Najważniejsza jest wysokość kaucji
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Tomra Collection w Słowacji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Niemczech i Holandii. W tych krajach funkcjonują już systemy kaucyjne pozwalające zarabiać na zwróconych odpadach. Butelki i puszki oddaje się najczęściej do specjalnych automatów i otrzymuje się za to gotówkę lub kupony do wykorzystania na zakupy w sklepie, gdzie zwróciło się odpady.
Przeprowadzone ankiety wykazały, że dla klientów najważniejsza jest wysokość kaucji. To przede wszystkim ona motywuje ich do segregowania odpadów i ich zwrotu. Ten powód wskazało aż 76 proc. respondentów.
Na drugim miejscu znalazła się troska o środowisko (59 proc.), na kolejnym - chęć dbania o porządek w domu (44 proc.). Ostatnim z powodów działania konsumentów, na który oddało głos 42 proc. badanych, była czystość i zmniejszenie ilości śmieci w miejscach publicznych.
W systemach kaucyjnych ważne są pieniądze i troska o środowisko
Pieniądze nie były najważniejsze tylko w dwóch krajach: w Szwecji i na Słowacji. Obywatele tych państw, według deklaracji, korzystanie z systemów kaucyjnych argumentują przede wszystkim troską o środowisko.
- Konsumenci wybierają dany punkt do zwrotu opakowań w oparciu o swoje bieżące potrzeby. Dla właścicieli sklepów ważną informacją jest to, że konsument chce przeznaczyć zwróconą kwotę kaucji na zakupy w tym samym sklepie, w którym ją otrzymał. Zdeklarowało to aż 87 proc. badanych - komentuje Konrad Robak z Tomra Collection Polska.
W Polsce nadal nie zakończyły się prace nad wejściem w życie systemu kaucyjnego. Według ostatnich zapowiedzi wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby rząd najpierw miał się zająć jednorazowymi plastikami, a dopiero potem systemem kaucyjnym. Nie wiadomo, kiedy odpowiednia ustawa trafi pod obrady Sejmu, ani kiedy polski system kaucyjny ostatecznie wejdzie w życie.