System kaucyjny. Wiceminister Ozdoba zdradził, kiedy rząd przyjmie projekt

Ustawa o systemie kaucyjnym nadal nie trafiła pod obrady Sejmu. Najpierw musi zaakceptować ją rząd. Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba ma nadzieję, że stanie się to w najbliższym czasie. Zanim to jednak nastąpi, rząd musi przyjąć jeszcze jedną, ważną ustawę związaną z gospodarką odpadami w Polsce - wyjaśnił wiceminister.

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, poinformował w Sejmie dlaczego opóźniają się prace nad polskim systemem kaucyjnym. Projekt został wysłany już do Kancelarii Premiera, ale czeka na przyjęcie przez rząd, bo najpierw muszą zostać przyjęte przepisy o jednorazowych plastikach
Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, poinformował w Sejmie dlaczego opóźniają się prace nad polskim systemem kaucyjnym. Projekt został wysłany już do Kancelarii Premiera, ale czeka na przyjęcie przez rząd, bo najpierw muszą zostać przyjęte przepisy o jednorazowych plastikach
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ozdoba pytany w środę o ustawę wprowadzającą system kaucyjny poinformował, że ministerstwo zakończyło już prace nad odpowiednim projektem. Dodał, że został on przekazany do Kancelarii Premiera.

Przepisy o jednorazowych plastikach blokują system kaucyjny

Wiceminister Ozdoba ma nadzieję, że rząd w najbliższym czasie zaakceptuje projekt ustawy o systemie kaucyjnym, ale najpierw musi zatwierdzić inny dokument związany z gospodarką odpadami w Polsce. Chodzi o tzw. dyrektywę SUP, czyli przepisy o zakazie sprzedaży jednorazowych plastików, takich jak sztućce czy patyczki higieniczne.

Do ustawy o plastikach jednorazowego użytku złożono wiele poprawek, dlatego projekt wrócił do prac w sejmowych komisjach. Przedstawiciele opozycji krytykowali, że w trakcie prac do projektu włączono dodatkowe przepisy dotyczące m.in. preferencyjnej sprzedaży węgla, czy kwestii związanych z energetyką jądrową. Chcą, żeby z ustawy o jednorazowym plastiku wykreślono te poprawki.

Ustawa o jednorazowych produktach z plastiku, oprócz zakazu ich sprzedaży, ma wprowadzić także obowiązek informowania o szkodliwości dla środowiska takich produktów jak kubki, papierosy, podpaski czy chusteczki nawilżane. Zakłada też, że od 2025 r. plastikowe butelki będą musiały być w 25 proc. wykonane z tworzyw z recyklingu, a od 2030 r. - w 30 proc.

Przepisy ustanawiają też m.in. obowiązkową opłatę za opakowania na żywność kupowaną w restauracjach na wynos. Będzie ona mogła wynosić maksymalnie 1 zł i dotyczy także np. kubków na kawę kupowaną w kawiarniach.

System kaucyjny. Kiedy głosowanie w Sejmie?

Aby przepisy dotyczące wprowadzenia systemu kaucyjnego zostały zatwierdzone przez polski rząd, muszą najpierw zakończyć się prace nad wprowadzeniem dyrektywy SUP - tak wynika z ostatnich wypowiedzi wiceministra Jacka Ozdoby. "Wcześniej muszą zostać ukończone prace nad rozwiązaniami dot. ograniczenia jednorazowego plastiku" - powiedział w Sejmie Jacek Ozdoba.

Nie wiadomo, kiedy konkretnie parlament będzie w stanie nareszcie pochylić się nad systemem kaucyjnym.

Z Polski znikną plastikowe jednorazówkiPolsat News

Źródła: PAP, Zielona Interia

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas