Te opakowania nie powinny lądować w czarnym pojemniku. To duży błąd

Oprac.: Justyna Nachman

Segregacja odpadów to temat, który wymaga znajomości zasad oraz zwrócenia uwagi na detale. Torebki po herbacie i kapsułki po kawie są jednymi z tych odpadów, które często wprowadzają zamieszanie. Jak pozbywać się ich właściwie, by nie obciążać środowiska i wspierać recykling? Sprawdzamy.

Segregacja śmieci to dla wielu osób wyzwanie. Co robić z torebkami po herbacie i kapsułkami po kawie?
Segregacja śmieci to dla wielu osób wyzwanie. Co robić z torebkami po herbacie i kapsułkami po kawie?ARKADIUSZ ZIOLEKEast News

Gdzie wyrzucić torebki po herbacie?

To, gdzie powinny trafić zużyte torebki po herbacie zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Torebki wykonane z naturalnych surowców, takich jak papier, włókna roślinne czy miąższ celulozowy, mogą trafić do pojemników na odpady biodegradowalne lub na przydomowy kompostownik, i to razem z resztkami herbaty.

Jednak w dalszym ciągu większość torebek na herbatę jest produkowana z polipropylenu, będącego tworzywem sztucznym. Nie oznacza to jednak, że powinny trafić do żółtego pojemnika na odpady. Zużyte torebki po herbacie wykonane z tego materiału należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Zawsze można odzyskać z nich zawartość i wykorzystać je np. jako nawóz do roślin kwasolubnych.

Co z fusami po kawie lub herbacie?

Fusy po kawie i herbacie są w pełni biodegradowalne. Dzięki temu z powodzeniem można je wykorzystać w przydomowym kompostowniku. Resztki w odpowiednich warunkach rozkładają się, wzbogacając glebę w substancje organiczne. Fusy po tych napojach można także wyrzucić do pojemnika na odpady bio.

Fusy można również wykorzystać bezpośrednio jako nawóz. Są one bogate w minerały, które wspierają rozwój roślin doniczkowych i gruntowych. Resztki po parzeniu kawy szczególnie dobrze działają na rośliny kwasolubne, natomiast liście herbaty mogą poprawić strukturę gleby.

Gdzie wyrzucić kapsułki po kawie?

Kapsułki po kawie mogą być wykonane z różnych materiałów, co wpływa na sposób ich segregacji. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zarówno aluminiowe, jak i plastikowe kapsułki należy wyrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Przed wyrzuceniem trzeba opróżnić je z resztek kawy.

Jeśli nie masz pewności, z jakiego materiału wykonano kapsułki, warto sprawdzić etykietę na opakowaniu. Producenci kawy umieszczają tam oznaczenia ułatwiające właściwą segregację. Dzięki temu można uniknąć błędów i wspomóc recykling.

Prawidłowa segregacja odpadów sprawia, że dane surowce mogą zostać ponownie wykorzystane. Torebki po herbacie, fusy oraz kapsułki po kawie – mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają jak niewielkie odpady – mogą mieć duże znaczenie w procesie recyklingu i kompostowania. Prawidłowe wyrzucanie tych odpadów to mały krok, który prowadzi do większych korzyści dla środowiska.

Każda decyzja przy koszu ma znaczenie, gdy podejmą ją miliony osób. Wystarczy odrobina wiedzy i uwagi, by przyczynić się do lepszego gospodarowania odpadami.

Od pola do stołu. Polscy naukowcy pomagają rolnikomPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas