Śmieci wyrzucaj bez worka. Urzędnicy chcą zmienić problematyczny zwyczaj
W polskich miastach przyzwyczailiśmy się do tego, że śmieci wyrzucamy do osiedlowych (lub prywatnych) pojemników w foliowych workach. Okazuje się, że taki sposób segregacji odpadów może sprawiać problemy w sortowniach. Dlatego władze Gdańska chcą zachęcić mieszkańców do pomijania foliowych worków przy wyrzucaniu śmieci lub ich oddzielnego segregowania.
"Wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu" - informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Śmieci w worku są problematyczne podczas recyklingu odpadów
Jak oceniają władze miasta, wyrzucanie śmieci w foliowych workach to poważny problem, bo "często traktowane są one jako uniwersalne". Tymczasem okazuje się, że wyrzucanie np. papieru czy bioodpadów do pojemników w workach może zanieczyszczać resztę śmieci i utrudniać ich późniejsze przetwarzanie.
Trudno dziwić się władzom Gdańska, że szukają sposobów na usprawnienie recyklingu odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Polskie samorządy w nadchodzących latach będą musiały sprostać bardzo wyśrubowanym poziomom recyklingu. Jeśli nie osiągną wyznaczonych celów - będzie trzeba zapłacić ogromne kary, sięgające nawet dziesiątek milionów złotych.
Aby zwrócić uwagę mieszkańców na to, że nie muszą wyrzucać śmieci w foliowych workach lub mogą worki wyrzucać osobno, Gdańsk ruszył z kampanią "Wrzucaj bez worka".
Zobacz także: Nie segregowali śmieci. Mają zapłacić 87 tys. zł kary
Do którego pojemnika wyrzucić worek na śmieci?
"W ramach akcji będziemy namawiali mieszkańców, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno - albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe" - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
"Będziemy mówić o właściwej segregacji, podkreślając, że plastikowe worki, które znajdą się w pojemnikach niebieskim, zielonym oraz brązowym powodują zanieczyszczenie frakcji i utrudniają recykling" - dodaje Piotr Kryszewski.
Foliowe worki ułatwiają nam wyrzucanie śmieci, ale należy pamiętać, że same w sobie też są odpadem. W sortowniach są co prawda maszyny, które potrafią rozrywać taką folię, ale cienkie tworzywo sztuczne może łatwo przedostać się do nieodpowiedniej frakcji. Wtedy znacznie utrudni, lub wręcz uniemożliwi, recykling np. papieru lub kompostowanie bioodpadów.
"Plastikowe worki, które trafiają do nieodpowiedniego pojemnika, stają się zanieczyszczeniem strumienia tych odpadów. O ile dla frakcji tworzyw sztucznych i metali worek stanowi surowiec wtórny, to już dla szkła, papieru czy odpadów bio jest to wtrącenie niepożądane" - wyjaśnia Olga Goitowska, dyrektorka wydziału gospodarki komunalnej w Gdańsku.