Sopot. Masz taką kartkę na śmietniku? Zapłacisz więcej za wywóz śmieci
Magdalena Mateja-Furmanik
Sopot znalazł metodę na to, jak zmotywować mieszkańców do lepszej segregacji śmieci. Jest to system żółtych i czerwonych kartek. Żółta to ostrzeżenie, czerwona oznacza karę.
Od 1 stycznia 2020 r. segregacja śmieci w Polsce jest obowiązkowa. Dzięki niej więcej materiałów może trafić do recyklingu, na czym zyskuje nie tylko środowisko, ale również gospodarka naszego kraju. Niestety wciąż nie wszyscy mają tego świadomość. W 2021 r. do recyklingu trafiało 26,9 proc. odpadów. Nie jest to najgorszy wynik, jednak wciąż można go poprawić. Pamiętajmy, że im więcej śmieci na składowiskach, tym wyższy ich koszt utylizacji.
Kontrola segregacji śmieci
W Sopocie trwa właśnie wzmożona kontrola segregacji śmieci. Jeśli okaże się, że cała spółdzielnia mieszkaniowa nie wyrzuca odpowiednio odpadów, urzędnicy nie będą mieli możliwości dochodzić, z którego dokładnie mieszkania pochodzi źle wyrzucony śmieć. W związku z tym do odpowiedzialności będzie pociągnięty cały blok, a w przypadku występowania zjawiska na szerszą skalę, cała gmina. Dzieje się tak dlatego, że jeśli gmina nie osiągnie poziomu recyklingu, który wyznacza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, otrzymuje karę.
Mieszkańcy, którzy nie segregują śmieci, mają jednak szansę na poprawę. W tym celu w pierwszym kroku otrzymają kartkę z żółtym napisem "zła segregacja". Śmieci nie są odbierane, dopóki nie zostaną odpowiednio posegregowane. Jeśli mieszkańcy nie zastosują się, w kolejnym kroku otrzymają kartkę z czerwonym napisem "zła segregacja", która przełoży się na karę.
Jak segregować śmieci?
By uniknąć kary, wystarczy potoczna wiedza co do zasad segregacji. Kartki na śmietnikach zostawiają pracownicy zakładu oczyszczania miasta, którzy nie przeglądają worków śmieć po śmieciu. W rzeczywistości wystarczy tylko jedno spojrzenie, by stwierdzić, czy śmieci są posegregowane czy nie.
Jeśli jednak chcemy zadbać o nasze odpady i wyrzucać je odpowiedzialnie, w przypadku problematycznych śmieci warto sprawdzić gdzie je wyrzucić na lokalnej stronie zakładu oczyszczania miasta. W przypadku Sopotu można zrobić to tutaj. W mediach społecznościowych możemy również znaleźć profile, które zajmują się działalnością edukacyjną w zakresie odpadów. Za przykład można podać profil instagramowy "Pani od odpadów", która regularnie publikuje materiały dotyczące właściwej segregacji.