Ponad 100 wysypisk w jednym województwie. Ujawniono szokujące liczby
Na terenie województwa mazowieckiego do 30 czerwca 2023 r. zostały ujawnione 104 miejsca nielegalnie nagromadzonych odpadów, w tym w 63 miejscach znajdują się m.in. odpady niebezpieczne - przekazał rzecznik WIOŚ w Warszawie Artur Brandysiewicz.
Każdorazowo, po otrzymaniu informacji o podejrzeniu nielegalnego gromadzenia odpadów Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie weryfikuje taką informację. "Jeśli zostanie ona potwierdzona, podejmuje działania zmierzające do ochrony środowiska" - dodał Brandysiewicz.
W woj. mazowieckim są 63 nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych
Inspektorzy WIOŚ najpierw przeprowadzają oględziny takiego podejrzanego składowiska, by określić stopień zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Następnie eksperci określają rodzaj i skład morfologiczny oraz przeprowadzają analizy i oceniają dostępne dowody (np. naklejki na pojemnikach).
Kolejnym krokiem jest zlecenie Centralnemu Laboratorium Badawczemu GIOŚ wykonania analizy próbek odpadów, mające na celu zidentyfikowaniu m.in. rodzaju zalegających odpadów. W przypadku gdy na terenie składowiska prowadzona jest działalność gospodarcza, inspektorzy przeprowadzają kontrolę interwencyjną.
Ile bomb ekologicznych jest w Polsce? Trudno powiedzieć
WIOŚ prowadzi też cykliczny nadzór nad tym terenem, czy przybywa lub ubywa niebezpiecznych odpadów.
Według analizy z 2021 r. w Polsce było co najmniej 400 miejsc, gdzie nielegalnie magazynowano odpady niebezpieczne. Konkretną liczbę trudno oszacować, bo z kolei według rejestru Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska takich miejsc jest w całej Polsce 687.