Panele fotowoltaiczne zaliczyły wielki dołek. To koniec energii ze słońca?

Aktualizacja

PGE Dystrybucja podaje, że w kwietniu 2022 roku na terenie zarządzanym przez tego operatora zgłoszono zaledwie 648 nowych instalacji paneli fotowoltaicznych. Miesiąc wcześniej ta liczba była wielokrotnie wyższa i wynosiła 41 tys. Ten ogromny spadek to efekt zmian w prawie dotyczącym fotowoltaiki. Trend prawdopodobnie jednak się odmieni - wskazują eksperci.

W Polsce drastycznie zmalała liczba instalowanych paneli fotowoltaicznych. Winne są zmiany w prawie. Ale wszystko może się jeszcze odmienić
W Polsce drastycznie zmalała liczba instalowanych paneli fotowoltaicznych. Winne są zmiany w prawie. Ale wszystko może się jeszcze odmienićPiotr Kamionka/ REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dlaczego paneli słonecznych w Polsce jest mniej? Do końca marca obowiązywały korzystniejszy system rozliczeń przy stawianiu paneli fotowoltaicznych polegający na opustach przez 15 lat działania. Nowe instalacje fotowoltaiczne, które zostały zgłoszone od 1 kwietnia, będą natomiast rozliczać się metodą tzw. net-billingu.

Według nowego systemu nadwyżki energii produkowanej przez panele słoneczne w mikroinstalacjach fotowoltaicznych trzeba będzie sprzedawać do sieci, a pobieraną moc kupować po wyższych cenach detalicznych. W systemie, który dotyczy instalacji zgłoszonych do końca marca właściciel mikroinstalacji może natomiast najpierw wprowadzić do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii, a następnie po prostu ją odebrać.

Zainteresowanie fotowoltaiką w 2022 r. osłabło

Firmy z branży fotowoltaicznej mówią, jak wskazuje GlobEnergia, że zainteresowanie odbuduje się na przełomie pierwszego i drugiego półrocza 2022 roku. To dlatego, że osoby, które planowały montaż fotowoltaiki do połowy tego roku, przyspieszyły swoją decyzję i zrealizowały inwestycje już do końca marca. Natomiast na początku drugiego półrocza ma uaktywnić się grupa zainteresowanych, którzy nie byli w stanie zrealizować inwestycji w fotowoltaikę do końca marca bieżącego roku.

Dodatkowo sprzyjać odbudowaniu zainteresowania fotowoltaiką mają podwyżki cen energii elektrycznej. Według analityków Biura Maklerskiego PKO, ceny energii elektrycznej w kontraktach giełdowych osiągnęły prawie PLN 1000/MWh, a średni poziom od początku roku to PLN 701/MWh. Jak podaje biuro, jeśliby taki poziom utrzymał się w kolejnej części roku, ceny energii elektrycznej w taryfie G w 2023 powinny wzrosnąć o ok. 70 procent.

Piotr Woźny: Bałtyk może być dla nas nowym ŚląskiemPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas