Nie wyrzucaj go do śmietnika. Mały woreczek przyda się w wielu sytuacjach
Często w pudełkach z butami czy w zamówionych paczkach znajdujemy mały woreczek wypełniony kuleczkami. Żel krzemionkowy Silica Gel jest niezwykle powszechnym środkiem osuszającym. Niewiele osób jednak wie, że można go wykorzystać również w domu, na wiele zaskakujących sposobów.
Spis treści:
Silica Gel - co to jest?
Na pewno nie raz spotkaliście się z małym woreczkiem wypełnionym drobnymi kuleczkami. Czy to w pudełku z butami, czy w zamówionych paczkach. Jest to rodzaj popularnego pochłaniacza wilgoci, który ma za zadanie utrzymać produkty w idealnym stanie. Ma postać granulek wykonanych z ditlenku krzemu. Dzięki swoim właściwościom zapobiega rozwijaniu się pleśni czy korozji.
Niewiele osób wie, że te małe saszetki można w zaskakujący sposób wykorzystać w domu. Jednak należy zwrócić uwagę na jeden szczegół. Musimy sprawdzić, czy wewnątrz takiej saszetki rzeczywiście znajduje się sam żel krzemionkowy, który jest nieszkodliwy.
Jeżeli na opakowaniu widnieje napis DMF, czyli informacja o szkodliwym fumaranie dimetylu, nie możemy żelu wykorzystać ponownie. Taką saszetkę należy wyrzucić.
Gratisowy pochłaniacz wilgoci
Żel krzemionkowy wykorzystywany jest jako skuteczny pochłaniacz wilgoci. W związku z czym, zamiast wyrzucać saszetki, możesz je wykorzystać, gdy wilgoć daje się we znaki. Szczególnie przydatne mogą się stać w okresie zimowym. Nie tylko w domu, ale również w samochodzie. Już kilka woreczków ułożonych w pobliżu szyby może zapobiegać ich parowaniu. Ten sam efekt uzyskamy w domu, rozkładając Silikażel na parapecie.
Dzięki temu, że żel krzemionkowy zapobiega wilgoci, przy jego użyciu możemy zapobiegać korozji. Warto więc umieścić saszetki w pobliżu blach na ciasta, sztućców czy w kuferku z biżuterią. Blachy nie zardzewieją, a sztućce i cenne naszyjniki i kolczyki nie zaśniedzieją.
Silica Gel sprawdzi się świetnie w kuchni. Nie musimy wydawać masy pieniędzy na specjalne pochłaniacze wilgoci. Włóż woreczki z granulkami do pojemnika z chlebem, dzięki czemu pieczywo nie spleśnieje. Natomiast jeżeli mamy problem z wilgocią w szafkach, zwłaszcza tam, gdzie trzymamy produkty sypkie, kilka saszetek żelu krzemionkowego pozwoli zachować suchość, a produkty (np. cukier czy sól) przestaną się zbrylać.
Granulki żelu krzemionkowego na ratunek zalanym smartfonom
Jeżeli przytrafił ci się wypadek z telefonem i urządzenie zostanie zalane, w tej sytuacji też może pomóc woreczek z żelem krzemionkowym. Na początek należy wyjąć z telefonu kartę i baterię, następnie umieścić urządzenie w pojemniku bądź woreczku foliowym wraz z kilkoma saszetkami granulek. Żel krzemionkowy powinien skutecznie wyciągnąć wszelką pozostałą wilgoć po zalaniu, dzięki czemu zyskujemy większe szanse na to, że nas telefon wróci do pełnej sprawności.
Jak widać, nie trzeba wyrzucać wszystkiego, co dostajemy w pudełku z zamówionym towarem. Saszetki z Silicażel możemy osuszać i wykorzystywać wielokrotnie, dzięki czemu przyczyniamy się chociaż trochę do mniejszej ilości śmieci zalewającej cały świat.
Do którego pojemnika wyrzucić żel krzemionkowy (Silica Gel)?
Gdy dostaniemy razem z zakupami woreczki żelu krzemionkowego oznaczanego jako Silica Gel, najpierw najlepiej znaleźć dla nich zastosowanie - takie, jak opisane powyżej lub inne, dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb (z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności).
Jeśli jednak w naszym domu nie mamy już żadnego zastosowania dla takich woreczków, lub uległy one uszkodzeniu, wiele osób może zadać sobie pytanie: do jakiego pojemnika wyrzucić granulki tego typu? Odpowiedź jest prosta: żel krzemionkowy wyrzucamy do pojemnika (lub worka) czarnego na odpady zmieszane.
Silica Gel zrobiony jest z kilku różnych substancji i materiałów, przez co recykling tego produktu w praktyce jest niemożliwy. Powinniśmy wyrzucić go do odpadów zmieszanych, skąd trafi do sortowni śmieci, a stamtąd najprawdopodobniej do spalarni odpadów lub na składowisko.