Upał i wilgoć niszczy pamiątki przeszłości. Zabytki zagrożone
Pochodzące z IV wieku malowidła ścienne i budowle niszczeją przez zmiany pogodowe. Niszczycielskie procesy przyspieszają wraz ze zmianami klimatycznymi.
Eksperci Greenpeace przestrzegają, że bezcenne, liczące niemal 2 tysiące lat malowidła ścienne w Chinach są zagrożone przez rosnącą wilgotność i ulewne deszcze napędzane zmianą klimatu. Podobne procesy mogą odpowiadać za niszczenie zabytków na całym świecie.
Dzieła sztuki w położonych w północjo-zachodniej prowincji Gansu świątyniach w jaskini Dunhuang i Zhangye są zagrożone przez zwiększone ulewne deszcze. Regionm w którym znajduje się wiele starożytnych dzieł sztuki i budowli jest historycznie suchy, ale zmiany klimatu doprowadziły do drastycznego zwiększenia intensywności opadów.
Znajdujące się w Dunhuang jaskinie Mogao, zawierające ponad 40 tys. metrów kwadratowych malowideł i tysiące posągów, są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Natura kontra historia
Świątynie i dzieła sztuki przetrwały ponad tysiąc lat. Pierwsze z nich powstały ok. IV wieku, ostatnie w wieku XV. Ale zmiany klimatu postawiły pod znakiem zapytania ich dalsze istnienie. Ogólna ilość opadów w regionie Gansu zmniejszyła się od 2000 roku, ale zmienił się też całkowicie sposób, w jaki opady nawiedzają ten obszar. Zamiast częstszych, umiarkowanych opadów, deszcz spada pod postacią nielicznych, gwałtownych ulew. Woda deszczowa przedostała się do niektórych konstrukcji, uszkadzając je. Według Greenpeace murale zaczęły pękać, a nawet łuszczyć się i odrywać od podłoża.
"Gansu słynie z jaskiń i sztuki przechowywanej w nich od wieków. Zwiększone opady deszczu na pustyni stanowią poważne zagrożenie. Skoki wilgotności, gwałtowne powodzie i zawalenia już się zdarzają" - powiedział Li Zhao, badacz z biura Greenpeace w Pekinie. "Te miejsca rozpadają się na naszych oczach".
Według opublikowanego w 2020 r. raportu UNESCO, Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych i organizacji Union of Concerned Scientists, zmiany klimatu stanowią dziś najważniejsze zagrożenie dla miejsc znajdujących się na liście dziedzictwa światowego UNESCO.
Zabytki starożytności są zagrożone przez rosnące poziomy mórz, susze, pożary czy kwaśne deszcze. Twórcy raportu ustalili, że co najmniej 31 światowej klasy zabytków w 29 krajach, w tym Wenecja czy Stonehenge, jest bezpośrednio zagrożonych przez zmiany klimatu.