Green Friday, czyli jak kupować odpowiedzialnie w Black Friday?
Oprac.: Justyna Nachman
Black Friday to czas, kiedy sklepy kuszą nas atrakcyjnymi promocjami i okazjami, obok których trudno przejść obojętnie. Niestety, masowa konsumpcja, generuje ogromne ilości odpadów i przyczynia się do nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. W odpowiedzi na te wyzwania powstała inicjatywa Green Friday – ruch promujący bardziej świadome i odpowiedzialne podejście do zakupów. Jak połączyć korzystanie z okazji zakupowych z troską o środowisko? Oto praktyczne wskazówki.
Spis treści:
Czym jest Green Friday?
Green Friday to inicjatywa, która zachęca konsumentów do rezygnacji z impulsywnego kupowania na rzecz przemyślanych i zrównoważonych zakupów. Ruch ten rozpoczął się w 2015 r. w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu nawyków zakupowych na kondycję planety. Jednak pierwsza wersja tego wydarzenia miała miejsce już w 1992 r. w Kanadzie. Green Friday skupia się na minimalizowaniu negatywnych skutków zwiększonego konsumpcjonizmu w czasie przedświątecznych zakupów.
W 2024 roku Green Friday odbędzie się równocześnie z Black Friday, czyli 29 listopada. Ruch ten promuje świadome zakupy, najlepiej od zrównoważonych i etycznych marek lub po prostu niekupowanie niczego w tym czasie. Oczywiście postępowanie zgodne z założeniami Green Friday może, ale nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z zakupów i promocji.
Ważne jednak, aby podczas przedświątecznego szaleństwa postawić na towary trwałe i ekologiczne, np. rezygnując z jednorazowych produktów, na rzecz tych wielokrotnego użytku lub zakupu tylko tego, co jest naprawdę potrzebne. Z początku wybory jednostki mogą wydawać się mało znaczące, ale już świadome decyzje milionów konsumentów na całym świecie mogą być ważnym krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego.
Jak przygotować się do odpowiedzialnych zakupów w Green Friday?
Odpowiedzialne zakupy, zgodne z zasadami Green Friday zaczynają się od planowania. Aby uniknąć pułapek marketingowych i towarzyszących im impulsywnych emocji, warto poświęcić chwilę na przemyślenie swoich aktualnych potrzeb i priorytetów. W tym czasie dobrze jest:
- Zrobić listę potrzebnych rzeczy
Przed rozpoczęciem zakupów (zarówno online, jak i stacjonarnych) warto sporządzić listę najpotrzebniejszych rzeczy oraz ustalić przeznaczony na nie budżet. W ten sposób można skutecznie uniknąć zakupów pod wpływem emocji i skupić się jedynie na najważniejszych produktach.
- Sprawdzić jakość produktów
Podczas zakupów warto wybierać produkty, które są wykonane z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu będą miały o wiele dłuższą żywotność, co zapobiegnie ich szybkiemu wyrzuceniu. Wysoka jakość produktu zmniejsza również ilość zwrotów, które niepotrzebnie generują ślad węglowy.
- Porównać ceny
Przed zakupem warto porównać ceny produktów na kilku portalach lub skorzystać w tym celu z internetowych porównywarek. Dzięki temu można się upewnić, czy ta "niepowtarzalna okazja" jest faktycznie korzystna.
Od 2023 roku w Polsce obowiązuje unijna dyrektywa Omnibus, której regulacje mają zapobiegać sztucznemu zawyżaniu cen towaru przed wyprzedażami. Jeszcze do niedawna była to powszechnie stosowana praktyka sklepów, która wprowadzała konsumentów w błąd. Właśnie dlatego od 2023 roku sklepy muszą podawać najniższą cenę produktu z ostatnich 30 dni przed obniżką.
Jakie działania warto podjąć w Green Friday?
Bycie eko podczas przedświątecznych zakupów jest stosunkowo łatwe. W tym czasie wystarczy zachować zimą krew i nie dać się zwieść manipulacjom sklepów, które wmawiają konsumentom mentalność typu: "taka okazja już nigdy się nie powtórzy, kupuj teraz albo nigdy". Podejmowanie odpowiedzialnych decyzji podczas Green Friday jest proste, a jednocześnie ma duże znaczenie dla planety. Zamiast impulsywnych zakupów warto rozważyć takie formy wspierania zrównoważonego rozwoju jak np.:
- Kupowanie lokalnych produktów
Wybieranie produktów wytwarzanych przez lokalnych i etycznych producentów znacznie zmniejsza ślad węglowy związany z ich transportem. Ponadto takie działanie wspiera mniejsze firmy, których produkty najczęściej są o wiele lepszej jakości niż te, pochodzące z produkcji masowej np. w krajach Trzeciego Świata. Zamiast kupować kilka tanich przedmiotów, lepiej jest wybrać jeden trwały i dobrze wykonany.
- Zakupy z drugiej ręki
Kupowanie w sklepach typu Second-hand, antykwariatach czy na portalach z używanymi produktami daje wielu unikatowym przedmiotom drugie życie, ratując je przed zmarnowaniem i wyrzuceniem. Takie działanie ogranicza tym samym zapotrzebowanie na nowe surowce oraz emisje związane z produkcją i transportem nowych przedmiotów. Zrównoważone podejście do konsumpcji zmniejsza w ten sposób presję na środowisko naturalne.