Duże zmiany w segregacji od 2025 r. Miasto postawiło 50 nowych pojemników
Od 1 stycznia 2025 r. ubrań w Polsce nie wolno już wyrzucać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Muszą one trafić do punktu zbiórki lub oddzielnego pojemnika. Te powoli zaczynają się pojawiać w polskich miastach. W Łodzi do końca stycznia stanie 50 koszy przeznaczonych na zużyte ubrania.
1 stycznia 2025 r. weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej nakazująca selektywną zbiórkę zużytej odzieży, tekstyliów i butów. Ubrań nie można już wyrzucać do czarnych pojemników na odpady zmieszane.
Problemy ze zbiórką zużytych ubrań od 2025 r.
Zamiast tego odzież powinna być oddawana do tzw. PSZOK-ów, czyli punktów selektywnej zbiórki odpadów. Tych jednak w miastach i gminach nie ma zbyt wiele, więc jeśli chcemy wyrzucić ubrania - czeka nas prawdopodobnie mała wycieczka.
Jak informowaliśmy w Zielonej Interii, rozwiązanie to skrytykowały już m.in. spółdzielnie mieszkaniowe. Ich przedstawiciele są zdania, że samorządy powinny wyposażyć domy i osiedla w kolejny pojemnik, aby ułatwić zbiórkę tekstyliów.
- Najlepiej postawić nowy kubeł lub worek i dać obywatelom możliwość pozbycia się tekstyliów - powiedział Zielonej Interii prof. Jankowski, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych (ZRSM). - Wysyłanie ludzi do PSZOK nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Trudno szukać go na drugim końcu miasta.
W Łodzi stanęło 50 nowych pojemników na odpady
Rękę do mieszkańców chcących wygodnie wyrzucić ubrania do oddzielnego pojemnika wyciągnęła już Łódź. Od początku miesiąca w mieście stają specjalne kosze na tekstylia. Do końca stycznia ma ich być już 50.
Pojemniki stanęły we współpracy z firmą Secondhand Poland i przypominają znane już wszystkim dobrze kontenery PCK czy innych firm, które zajmowały się wcześniej charytatywną zbiórką ubrań. Grafika na koszach tłumaczy, które odpady powinny się w nich znaleźć oraz jakie są zalety z segregacji tekstyliów.
Zgodnie z nowymi przepisami do pojemników albo do PSZOK-ów należy wyrzucać: odzież, koce, ręczniki, pościel, firanki, ubranka zwierzęce, buty, torebki.
Odzież nadająca się jeszcze do użycia będzie trafiać do osób w kryzysie bezdomności, natomiast koce i ręczniki – do schroniska dla zwierząt w Łodzi, które potrzebuje tego rodzaju tekstyliów - tłumaczy urząd miasta. W Łodzi ubrania można także wyrzucać w trzech PSZOK-ach.