Gdzie wyrzucać elektrośmieci? Zły kosz to 5000 zł kary
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Czy wiesz, że za wyrzucenie starego telewizora lub zepsutej mikrofalówki do nieodpowiedniego kosza albo za porzucenie ich w lesie grożą surowe kary? Możesz za to dostać nawet 5000 zł grzywny. Jakie odpady zaliczamy do elektrośmieci i gdzie można je wyrzucić bezpiecznie i bez kary.
Co to są elektrośmieci?
Elektroodpady, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) lub elektrośmieci.
Wszystkie te terminy odnoszą się do tego samego: zepsutych, uszkodzonych lub z jakiegoś powodu nienadających się do użytku produktów elektrycznych i elektronicznych działających na prąd lub baterie, które należy wyrzucić.
Co zalicza się do elektrośmieci? Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie recyklingu odpadów, utylizowane sprzęty dzieli się na sześć głównych grup.
- Odpady, które działają na zasadzie wymiany temperatury. Należą do nich m.in. lodówki, chłodziarki, zamrażarki, pompy ciepła, klimatyzatory, grzejniki elektryczne.
- Ekrany, monitory, telewizory powyżej 100 cm przekątnej oraz sprzęty w nie wyposażone.
- Lampy, świetlówki i diody elektroluminescencyjne (LED).
- Wielkogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. pralki, kuchenki elektryczne, zmywarki, głośniki, automaty do napojów i gier.
- Małe AGD m.in. tostery, sandwiche, roboty kuchenne, blendery, suszarki, prostownice do włosów, lokówki, urządzenia medyczne, takie jak elektroniczne ciśnieniomierze.
- Małogabarytowe sprzęty nieprzekraczające 50 centymetrów, np. laptopy, smartfony, tablety, słuchawki, urządzenia GPS, radia, routery.
Gdzie wyrzucać elektrośmieci?
Po pierwsze nigdy nie porzucaj zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego w lesie, w rowie, czy w pustostanach. Po drugie nie wyrzucaj go do pojemników na odpady zmieszane. Po trzecie nie demontuj samodzielnie zużytego sprzętu.
Wszystkie te trzy kwestie są zakazane, a za ich złamanie grożą kary. Co zatem zrobić z elektrośmieciami i gdzie wyrzucić zepsuty telewizor lub stary i zniszczony smartfon?
Zazwyczaj raz w miesiącu w nieruchomościach wielorodzinnych i jednorodzinnych odbywa się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mieszkańcy bloków powinni składować takie odpady w wyznaczonych miejscach do tego w altanach śmietnikowych. Z kolei właściciele domów muszą wystawić takie śmieci przed posesję w wyznaczonym dniu odbioru odpadów.
Dla tych, którzy nie chcą czekać i składować elektrośmieci w każdej gminie działa punkt PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Można tam bezpłatnie oddać zużyty sprzęt pod warunkiem, że jest w całości (niezdemontowany).
Inne miejsca, które zajmują się przyjmowaniem elektrośmieci to:
- sklepy sprzedające takie urządzenia (niektóre sieci marketów oferują bezpłatny odbiór zużytego sprzętu przy zakupie nowego);
- skupy złomu zajmujące się również recyklingiem elektroodpadów;
- firmy serwisujące sprzęty;
- specjalne punkty wyznaczone przez lokalne samorządy.
Gdy elektrośmieci dotrą do takich miejsc, zostaną dostarczone do firmy, która zajmie się ich segregacją oraz odpowiednim przetworzeniem.