Pluskwa
Pluskwa domowa (Cimex lectularius), znana także jako pluskwa łóżkowa, to mały, bezskrzydły owad pasożytniczy z rodziny pluskwowatych. Pluskwy domowe są ektopasożytami, co oznacza, że żywią się krwią swoich żywicieli, którymi są najczęściej ludzie.
Pluskwa - najważniejsze informacje
Gdzie ukrywają się pluskwy?
Pluskwę domową można spotkać w niemal każdym zakątku kuli ziemskiej. Owady te występują częściej w krajach słabo rozwiniętych, gdzie w mniejszym stopniu dba się o higienę. Dawniej żyły w jaskiniach, gdzie żywiły się krwią nietoperzy.
Pluskwy żerują w domach, ale też w zwierzęcych norach i kurnikach. Gnieżdżą się np. pod listwami przypodłogowymi, w szczelinach w podłodze, w małych dziurkach w materacu, na zasłonach, firanach, a nawet na ubraniach.
Skąd się biorą pluskwy?
Pluskwy domowe są aktywne w nocy i to właśnie wtedy żerują. Nie lubią światła, a w dzień chowają się w swoich kryjówkach. Są hematofagami – żywią się krwią ssaków oraz ptaków – oraz pasożytami żerującymi na innych organizmach.
Pluskwy są jajorodne. W ciągu życia samice składają od 200 do 500 jaj o wielkości około 1 mm. Jaja te są okrągłe, kremowobiałe i znajdują się najczęściej w szczelinach. Przeobrażają się w dorosłe osobniki w ciągu ok. 1 tygodnia. Pluskwy domowe są – jak na owady – długowieczne. Żyją średnio od 6 do nawet 14 miesięcy.
Gniazdo pluskiew składa się z samych jaj oraz z wylinki larw. W jego pobliżu mogą znajdować się odchody tych owadów (przetrawiona krew) oraz feromony, które mają nieprzyjemny zapach. Niektórzy opisują go jako woń zgniłych malin lub migdałów.
Jak wyglądają pluskwy?
Jest to mały owad osiągający do 6 mm długości i 3 mm szerokości. Ma owalny kształt, a jego ciało jest brunatnoczerowne, grzbieto-brzusznie spłaszczone i pokryte szczecinkami.
- Czułki umożliwiają tym owadom polowanie na żywiciela. Za ich pomocą pluskwy mogą wyczuwać zarówno zapach krwi, jak i ciepłotę ciała swojej ofiary.
- Trzy pary cienkich, dobrze rozwiniętych odnóży są zakończone stopami z pazurami, dlatego pasożyt ten może poruszać się po niemal każdej powierzchni.
- Odwłok pluskwy jest nabrzmiały i brązowoczerwony, gdy jest ona najedzona.
- Ssawka jest ukryta w ciele owada i wysuwa się tylko wtedy, kiedy pasożyt pije krew.
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
- Pluskwa może przetrwać bez pożywienia nawet kilka miesięcy.
- To owady, które przeżyją nawet 30 dni w temperaturze poniżej zera.
- Ugryzienie przez pluskwę objawia się pojawieniem się na skórze bąbli. Często znajdują się one w jednej linii prostej.
- Wbrew obiegowej opinii pluskwy nie zawsze przenoszą choroby. Do zakażenia może dojść na skutek rozdrapywania swędzącego bąbla. Istnieje minimalne, teoretyczne ryzyko, że pluskwa może zarazić gronkowcem złocistym czy zapaleniem wątroby typu B (HBV).
- Wieki temu medycy wykorzystywali sproszkowane pluskwy do leczenia ran.