Nutria

Czwartek, 18 stycznia 2024 (15:53) Aktualizacja Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 (15:47)
Nutria (Myocastor coypus) to gatunek gryzonia, często nazywany też szczurobobrem. Ma długie, wąskie ciało, długi ogon i krótkie łapy. Futro nutrii jest gęste, wodoodporne idealne do życia w środowisku wodnym. Nutrie są roślinożerne i żywią się głównie roślinami wodnymi oraz trawami. Są również hodowane dla swojego futra oraz mięsa. Ponadto, niestety, stały się problemem ekologicznym w wielu obszarach, bo ich populacje mogą niekontrolowanie się rozrastać i negatywnie wpływać na lokalne ekosystemy.
Nutria Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Nutrie - nazywane także szczurobobrami - są w Polsce gatunkiem inwazyjnym. /123RF/PICSEL

Nutria - najważniejsze informacje

 • Rodzaj:

  Myocastorini

 • Rodzina:

  kolczakowate

 • Rząd:

  gryzonie

 • Gromada:

  ssaki

 • Typ:

  strunowce

 • Królestwo:

  zwierzęta

Nutria to zwierzę pierwotnie występujące w Ameryce Południowej, które zostało sprowadzone do Ameryki Północnej, Azji i Europy. Początkowo nutria znajdowała się głównie w hodowlach futerkowych. Natomiast dochodziło do ucieczek zwierząt, przez co osobniki zaczęły się pojawiać w naturalnych warunkach. 

Mimo to stworzenie w Polsce stałej populacji jest trudne, a występowanie tych gryzoni prawie zawsze jest spowodowane ucieczką z hodowli. 

Gdzie żyją nutrie?

Nutrie prowadzą tryb życia półwodny i chętnie zamieszkują w pobliżu jezior czy rzek. 

Ich ciała są doskonale przystosowane do nurkowania i pływania. Zwykle zakładają lęgi przy brzegach zbiorników wodnych. Żyją w parach i wspólnie wychowują młode. 

Nutrie są roślinożerne i funkcjonują głównie po zmroku. Stąd ich doskonały słuch i słaby wzrok. 

Jak wygląda nutria?

Nutrie mają wiele cech wspólnych ze szczurami – z wyglądu przypominają te zwierzęta. Jednak to, co je odróżnia, to znacznie większy rozmiar. Mogą osiągnąć długość ciała do nawet 65 cm, ponadto ich ogon jest pokryty łuskami i mierzy do 75 cm. Osobniki są ciężkie i ważą nawet do 9 kg. 

Zwierzęta te mają kończyny z czterema palcami i błonami pomiędzy nimi – przez to doskonale pływają i nurkują. Ciało nutrii pokrywa gęste futro – to właśnie ono jest pożądane przez hodowców i producentów okryć.

Skóra tego gryzonia jest wykorzystywana do produkcji wyrobów kuśnierskich i zaliczana do gatunków szlachetnych. Futro nutrii zwykle ma odcień brązowy lub czarny. Zdarzają się także odmiany białe, sobolowe, szafirowe czy albinotyczne.

Nutrie mają dużą głowę z długimi, charakterystycznymi siekaczami w kolorze pomarańczowym. Zwierzęta mają doskonały słuch. Nutrie osiągają dojrzałość płciową w wieku 6 miesięcy i zachodzą w ciążę 2 razy w roku. Rozwój płodu wynosi około 130 dni, a w jednym miocie może znaleźć się nawet do 8 młodych, które rodzą się sprawne i z pełnym futrem. Przeciętna długość życia u nutrii wynosi 24 lata.

Czy nutrie są pod ochroną?

Nutrie należą do gatunków inwazyjnych zwierząt, przez co ich pojawienie się zawsze jest przyjmowane z troską przez ekologów. Te gryzonie nie znajdują się pod ochroną i należą do gatunków najniższej troski. Ponadto poza człowiekiem nie mają naturalnych wrogów i mogą przyczyniać się do erozji wybrzeży. 

Futro nutrii jest zaliczane do szlachetnych, przez co jest wykorzystywane w przemyśle kuśnierskim. Ponadto z mięsa tych gryzoni wyrabia się kabanosy, a ich ścięgna służą także jako komponent do produkcji nici dentystycznych.  

Nutria - Wiadomości

Nutria - Wideo

 • Nutrie amerykańskie w Rybniku. Przyrodnicy ostrzegają

  Środa, 16 sierpnia 2023 (10:52)
  Egzotyczne gryzonie w Rybniku. W mieście na dobre zadomowiły się nutrie amerykańskie. Niektórzy mówią, że stały się nawet miejscową maskotką. Przyrodnicy nie są jednak zachwyceni i...
 • Nutrie znikną z Rybnika? To gatunek inwazyjny

  Poniedziałek, 31 lipca 2023 (16:13)
  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała komunikat, że nutrie w Rybniku są gatunkiem inwazyjnym i powinny zostać wyeliminowane. Jest to gatunek inwazyjny. Rozwiązaniem byłoby...