Nutria

Aktualizacja

Nutria (Myocastor coypus) to gatunek gryzonia, często nazywany też szczurobobrem. Ma długie, wąskie ciało, długi ogon i krótkie łapy. Futro nutrii jest gęste, wodoodporne idealne do życia w środowisku wodnym. Nutrie są roślinożerne i żywią się głównie roślinami wodnymi oraz trawami. Są również hodowane dla swojego futra oraz mięsa. Ponadto, niestety, stały się problemem ekologicznym w wielu obszarach, bo ich populacje mogą niekontrolowanie się rozrastać i negatywnie wpływać na lokalne ekosystemy.

Nutrie - nazywane także szczurobobrami - są w Polsce gatunkiem inwazyjnym.
Nutrie - nazywane także szczurobobrami - są w Polsce gatunkiem inwazyjnym.123RF/PICSEL

Nutria - najważniejsze informacje

Rodzaj:
Myocastorini
Rodzina:
kolczakowate
Rząd:
gryzonie
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce
Królestwo:
zwierzęta

Nutria to zwierzę pierwotnie występujące w Ameryce Południowej, które zostało sprowadzone do Ameryki Północnej, Azji i Europy. Początkowo nutria znajdowała się głównie w hodowlach futerkowych. Natomiast dochodziło do ucieczek zwierząt, przez co osobniki zaczęły się pojawiać w naturalnych warunkach. 

Mimo to stworzenie w Polsce stałej populacji jest trudne, a występowanie tych gryzoni prawie zawsze jest spowodowane ucieczką z hodowli. 

Gdzie żyją nutrie?

Nutrie prowadzą tryb życia półwodny i chętnie zamieszkują w pobliżu jezior czy rzek. 

Ich ciała są doskonale przystosowane do nurkowania i pływania. Zwykle zakładają lęgi przy brzegach zbiorników wodnych. Żyją w parach i wspólnie wychowują młode. 

Nutrie są roślinożerne i funkcjonują głównie po zmroku. Stąd ich doskonały słuch i słaby wzrok. 

Jak wygląda nutria?

Nutrie mają wiele cech wspólnych ze szczurami – z wyglądu przypominają te zwierzęta. Jednak to, co je odróżnia, to znacznie większy rozmiar. Mogą osiągnąć długość ciała do nawet 65 cm, ponadto ich ogon jest pokryty łuskami i mierzy do 75 cm. Osobniki są ciężkie i ważą nawet do 9 kg. 

Zwierzęta te mają kończyny z czterema palcami i błonami pomiędzy nimi – przez to doskonale pływają i nurkują. Ciało nutrii pokrywa gęste futro – to właśnie ono jest pożądane przez hodowców i producentów okryć.

Skóra tego gryzonia jest wykorzystywana do produkcji wyrobów kuśnierskich i zaliczana do gatunków szlachetnych. Futro nutrii zwykle ma odcień brązowy lub czarny. Zdarzają się także odmiany białe, sobolowe, szafirowe czy albinotyczne.

Nutrie mają dużą głowę z długimi, charakterystycznymi siekaczami w kolorze pomarańczowym. Zwierzęta mają doskonały słuch. Nutrie osiągają dojrzałość płciową w wieku 6 miesięcy i zachodzą w ciążę 2 razy w roku. Rozwój płodu wynosi około 130 dni, a w jednym miocie może znaleźć się nawet do 8 młodych, które rodzą się sprawne i z pełnym futrem. Przeciętna długość życia u nutrii wynosi 24 lata.

Czy nutrie są pod ochroną?

Nutrie należą do

gatunków inwazyjnych zwierząt

, przez co ich pojawienie się zawsze jest przyjmowane z troską przez ekologów. Te gryzonie nie znajdują się pod ochroną i należą do gatunków najniższej troski. Ponadto poza człowiekiem nie mają naturalnych wrogów i mogą przyczyniać się do erozji wybrzeży. 

Futro nutrii jest zaliczane do szlachetnych, przez co jest wykorzystywane w przemyśle kuśnierskim. Ponadto z mięsa tych gryzoni wyrabia się kabanosy, a ich ścięgna służą także jako komponent do produkcji nici dentystycznych.  

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas