Nutria podtapia Kalifornię. Wielkie gryzonie pogarszają sytuację powodziową

Stan Kalifornia próbuje pozbyć się inwazyjnych, południowoamerykańskich nutrii. Nory gryzoni uszkadzają wały przeciwpowodziowe. Inwazyjne gryzonie mogą zagrozić stabilności starzejących się wałów przeciwpowodziowych w środkowej Kalifornii, jeśli stan nie będzie kontrolował ich populacji.

Stany Zjednoczone mają nie lada problem z nutriami. Charakterystyczne gryzonie o pomarańczowych zębach potrafią ważyć nawet 9 kilogramów i swoimi norami osłabiają wały przeciwpowodziowe
Stany Zjednoczone mają nie lada problem z nutriami. Charakterystyczne gryzonie o pomarańczowych zębach potrafią ważyć nawet 9 kilogramów i swoimi norami osłabiają wały przeciwpowodziowe 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Jesteśmy w krytycznym punkcie, w którym wciąż mamy możliwość całkowitego wyeliminowania tych zwierząt z dróg wodnych w Kalifornii" - mówi Jared Barr z Kalifornijskiego Departamentu Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody.

Nutria jest inwazyjna także w USA

Nutria (Myocastor coypus) została po raz pierwszy sprowadzona do Stanów Zjednoczonych z Ameryki Południowej w 1899 r. i była hodowana dla futra. Ale kiedy rynek futer załamał się w latach czterdziestych XX w., tysiące gryzoni uciekły lub zostały wypuszczone na wolność.

Zwierzęta, które mogą ważyć nawet 9 kilogramów i mają charakterystyczne pomarańczowe przednie zęby, rozprzestrzeniły się już w 20 stanach. Kalifornia jest jednym z ostatnich kierunków inwazji. W okolicach Sacramento pojawiły się około 2017 r.

Od tego czasu z regionu usunięto już ponad 3,3 tys. nutrii. Akcję prowadzą federalne i stanowe agencje, które próbują ograniczyć powodowane przez gryzonie szkody. W tym celu agenci starają się maksymalnie ograniczać populację gryzoni, które są w stanie błyskawicznie się rozmnażać. W Luizjanie od 2002 r. usunięto ponad 6 mln zwierząt.

Ustalona populacja może poważnie zdegradować ekosystemy terenów podmokłych i zaszkodzić uprawom. Wynikająca z tego erozja, a także rozległe, wielopoziomowe nory gryzoni, mogą również zaszkodzić infrastrukturze wodnej.

Nory nutrii osłabiają wały przeciwpowodziowe

"Nutria może osłabić wały przeciwpowodziowe do punktu, w którym nawet niewielkie naprężenia lub zmiany środowiskowe mogą spowodować wyłom" - mówi Farshid Vahedifard z Mississippi State University. Zagrożenie ze strony nutrii nakłada się na inne problemy związane ze starzeniem się wałów, zwłaszcza w delcie rzeki Sacramento-San Joaquin, gdzie stuletnie wały przeciwpowodziowe służą do ochrony pól uprawnych przed wdzierającą się wodą morską.

"Chociaż nutrie nie są jedynym czynnikiem przyczyniającym się do niszczenia wałów przeciwpowodziowych, mogą działać jako ostatnia kropla, która przeleje czarę" - mówi Vahedifard.

Inwazyjne wizony amerykańskie w PolsceSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas