Ćma zjada bukszpan? Te rośliny to idealne zamienniki do ogrodu
Oprac.: Agnieszka Kasprzyk
Bukszpan chętnie uprawiamy w przydomowych ogrodach i równie chętnie z niego rezygnujemy. Ten krzew o soczyście zielonych liściach stanowi piękny i gęsty żywopłot, można go również dowolnie formować. Niestety roślina często pada ofiarą ćmy bukszpanowej, którą trudno wytępić. Jeśli masz dość tego, że mimo wysiłków i kosztów twój krzaczek marnieje przez ataki szkodnika, zasadź zamiast bukszpanu inne rośliny.
Ćma bukszpanowa jest w Polsce coraz większym problemem, potrafi w ciągu sezonu zniszczyć okazały żywopłot. W jej zwalczaniu najskuteczniejsze są środki chemiczne, które niestety szkodzą również innym, pożytecznym owadom. Problem z tym szkodnikiem jest taki, że łatwo przenosi się na stosunkowo duże odległości, bo jej postać dorosła ma skrzydła. To oznacza, że nawet jeśli zwalczysz u siebie ćmę, a twoi sąsiedzi tego nie zrobią, owad wróci. Trudno więc się dziwić, że ogrodnicy rezygnują z uprawy bukszpanu na rzecz innych roślin. Czym go zastąpić w przydomowej uprawie?
Spis treści:
Laurowiśnia zamiast bukszpanu
Laurowiśnia doskonale sprawdzi się w ogrodzie zamiast bukszpanu. Jej liście są równie soczyście zielone i błyszczące, utworzą więc szybko gęsty żywopłot dorastający do metra wysokości. Dodatkową ozdobą rośliny są jej kwiaty: zebrane w stojące kilkunastocentymetrowe kłosy, którym puchatego wyglądu nadają długie, wystające pręciki. Dobrze pielęgnowana laurowiśnia zakwitnie nie tylko wiosną, ale i jesienią, a zimą jej liście pozostaną zielonym akcentem w szarym lub białym ogrodzie.
Laurowiśnia jest dość wymagająca, potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby o zasadowym odczynie. Wybierz ją, jeśli twój żywopłot ma rosnąć w cieniu lub półcieniu, pod drzewami. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia, ale jej liście, kwiaty i czarne owoce są trujące dla ludzi. Potężna plaga ćmy bukszpanowej sprawia, że pojawia się ona czasem na laurowiśni, ale tu łatwiej ją zwalczyć. Roślina nie jest dla tego szkodnika wyjątkowo smacznym kąskiem, więc nie jest przez niego atakowana z wielkim impetem. Jeśli w pobliżu ma jakiś wybór, zdecyduje się na bukszpan.
Ostrokrzew karbowanolistny: prawie jak bukszpan
Jeśli kochasz bukszpan za jego drobne, ciemnozielone i błyszczące liście, posadź zamiast niego ostrokrzew karbowanolistny. Roślina do złudzenia przypomina bukszpan i często jest z nim mylona. Wysokość rośliny to od pół metra do nawet trzech metrów, w zależności od odmiany. To krzew zimozielony, którego przyrosty mogą być żółte lub brązowe, o tym również decyduje odmiana.
Ostrokrzew karbowanolistny jest mniej wymagający niż laurowiśnia, zadowoli się średnio żyzną glebą o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze znosi przycinanie, dzięki czemu łatwo go formować. Lubi słoneczne lub półcieniste stanowiska, jest odporny na choroby i szkodniki. Ćma bukszpanowa czasem go atakuje, ale podobnie jak w przypadku laurowiśni, zdarza się to rzadko i łatwo ją zwalczyć.
Ligustr zimozielony: bliski zamiennik bukszpanu
Jeśli twój ogród nie może poszczycić się żyzną glebą, postaw na ligustr zimozielony. Ten krzew doskonale nadaje się na imponujący żywopłot, jego wysokość osiąga od dwóch do czterech metrów. W dodatku rośnie bardzo szybko, jego normą jest metr przyrostu rocznie. Jego liście są nieco większe od liści bukszpanu, cechują je dwa kolory zieleni. Lubi przycinanie i można go łatwo formować.
Ligustr zimozielony to łatwa w uprawie roślina, przyjmie się nawet w jałowej glebie. Lubi stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze, by był osłonięty od wiatru. Przycinanie i podlewanie w czasie suszy to jedyne wysiłki, które trzeba podejmować przy tych krzewach. Są bardzo odporne na choroby i szkodniki, również na ćmę bukszpanową.