Lampart

Piątek, 19 stycznia 2024 (13:56) Aktualizacja Piątek, 17 maja 2024 (14:59)
Lampart (Panthera pardus) to duży drapieżny ssak z rodziny kotowatych, z podrodziny panter. Jest jednym z pięciu wielkich kotów obok lwa, tygrysa, jaguara i irbisa.
Lampart Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Lampart. /123RF/PICSEL

Lampart - najważniejsze informacje

  • Rodzaj:

    lampart

  • Rodzina:

    kotowate

  • Rząd:

    drapieżne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce / kręgowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Gdzie żyją lamparty?

Lamparty (plamiste) występują w Azji i Afryce. Zamieszkują wilgotne, zwarte lasy i suchą sawannę, tereny górzyste i równiny.

Wiadomo, że zwierzęta te tysiące lat temu – w plejstocenie – zamieszkiwały także Europę. Ich skamieniałości znaleziono również w Polsce, a dokładnie w jaskiniach na Śląsku i Dolnym Śląsku.

Jak wygląda lampart?

Lamparty są mięsożerne. To drapieżniki, które żywią się zającami, wężami, jaszczurkami, ptakami, młodymi antylopami, rybami i wiewiórkami. Naukowcy oszacowali, że na ich dietę składa się aż 90 gatunków zwierząt. 

Lampart najpierw obserwuje swoją zwierzynę (czasami z drzewa), skrada się i atakuje znienacka. Te dzikie koty polują w nocy, a w dzień odpoczywają.

Są to zwinne zwierzęta, które potrafią szybko biegać i wdrapywać się na drzewa. Skaczą na odległość kilku metrów i świetnie pływają.

W strefie tropikalnej lamparcie gody trwają przez cały rok. Na innych obszarach odbywają się wiosną. Ciąża samicy lampart trwa ok. 100 dni. 

Młodymi zajmuje się matka. Potomstwo opuszcza ją, gdy staje się samodzielne (zwykle po 2 lub 3 latach).

Lampart ma od 92 do 190 cm długości (bez ogona), a jego ogon ma dodatkowo 64 do 99 cm długości. Zwierzę waży od 21 do 71 kg. Samice są mniejsze i lżejsze od samoców. 

Lamparty mają głowę o krótkim pysku i okrągłe uszy, szerokie łapy z ostrymi pazurami. Ich sierść jest błyszcząca i usiana niewielkimi plamami. Układają się one w rozetki, bez plamek w środku i to istotna cecha, która odróżnia lamparty od jaguarów. 

Czy lamparty są pod ochroną? 

By uratować populację lampartów, zwierzęta te hoduje się w ogrodach zoologicznych. Podlegają one też pod CITES, czyli Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. W ten sposób zapobiega się m.in. sprzedaży skór wielkich kotów.

Liczba lampartów jest coraz mniejsza, gdyż ludzie przejmują, zagospodarowują oraz wylesiają ich naturalne siedliska. Bywa, że są organizowane nielegalne polowanie na te zwierzęta. Lamparty są zabijane nie dla ich skór, ale też dla innych części ciała, które niektóre rdzenne afrykańskie ludy wykorzystują podczas swoich tradycyjnych rytuałów.

Lampart - Wiadomości