Polskie zoo pożegnało niezwykłego mieszkańca. Był rekordzistą Europy
Kanut był kochanym kotem. Codziennie rano wyczekiwał swych opiekunów i pomimo swojej indywidualności potrafił dzielić przestrzeń z partnerką. Był spokojnym i bardzo stonowanym zwierzęciem - napisało zoo w Gdańsku o Kanucie, najstarszym lamparcie perskim przebywającym w europejskich ogrodach zoologicznych. Kot umarł w wieku aż 21 lat.
To sędziwy wiek dla lamparta i w europejskich ogrodach nie było starszego lamparta perskiego, czyli podgatunku tego wielkiego kota występującego na Bliskim i Środkowym Wschodzie, także w Turcji, krajach arabskich i przyległych częściach Afryki w Etiopii czy Sudanie. To jeden z najrzadszych podgatunków lamparta, który jest zwierzęciem o wielkim zasięgu. Obejmuje on zarówno Afrykę, jak i Azję.
Lampart perski jest ściśle chroniony w wielu krajach np. Turcji, Azerbejdżanie, Armenii, Afganistanie, Kazachstanie, Iranie i wielu innych. Za jego ostoję uważa się Iran, ale ważna jest właśnie hodowla tych kotów w warunkach ogrodów zoologicznych.
Kanut dożył w Gdańsku aż 21 lat
Kanut był lampartem perskim, który od lat mieszkał w zoo w Gdańsku. I tu zakończył swoje długie, jak się okazuje - rekordowo długie w Europie życie. "Ciężko pisze się o śmierci naszych mieszkańców, ale jest ona częścią naszej pracy. Wraz z końcem roku pożegnaliśmy Kanuta – lampart perskiego. Kanut pomimo wieku, pozostawał bardzo aktywnym zwierzęciem. Miał 21 lat i był najstarszym reprezentantem swojego gatunku w europejskich ogrodach zoologicznych. Niestety postępujący zanik mięśni szkieletowych oraz niewydolność nerek zmusiły nas do podjęcia ciężkiej decyzji o pożegnaniu się z naszym podopiecznym." - napisało gdańskie zoo na Facebooku. I dodało: "Jak nam przekazali jego opiekunowie, Kanut był kochanym kotem. Codziennie rano wyczekiwał ich i pomimo swojej indywidualności potrafił dzielić swoją przestrzeń z partnerką. Był spokojnym i bardzo stonowanym zwierzęciem."
Zoo w Gdańsku słynie ze zwierząt, które są zaawansowane wiekiem. Sam ogród przyznaje: "W zeszłym roku pożegnaliśmy również kondora Kacpra, który dożył prawie 70 lat, a także Zabiego, który był jednym z najstarszych kotów pustynnych w Europie. Nasz ogród to ponad 800 zwierząt, a wiele z nich to rekordziści pod względem wieku. Zatrzymajmy się dłużej przy wybiegu Rai i Alberta, tygrysa Dominika, czy też słonic. Wszystkie te zwierzęta łączy bardzo zaawansowany wiek."
Średnia długość życia lamparta plamistego to 12 lat, a rekord zarejestrowany w naturze wynosił 17 lat. Zwierzęta żyjące na wolności rzadko mają szansę dożyć sędziwego wieku, warunki na to nie pozwalają. W niewoli rzecz jasna żyją dłużej. Kanut był jednym z najstarszych lampartów w historii. Rekordzistą była czarna lamparcica imieniem Raven. Zmarła w lipcu 2022 roku w wieku 25 lat w Centrum Badań nad Zwierzętami i Edukacji w Bridgeport.