Koliber

Aktualizacja

Kolibry (Trochilidae) to małe ptaki należące do rzędu krótkonogich. Zamieszkują obie Ameryki. Charakteryzują się niezwykle szybkim ruchem skrzydeł, który pozwala im zawisnąć w powietrzu oraz latać do tyłu, co jest unikalne w świecie ptaków.

Dwa kolibry z gatunku nektareczek błękitny przy roślinie.
Dwa kolibry z gatunku nektareczek błękitny przy roślinie. Cedric JoinEast News

Koliber - najważniejsze informacje

Rodzaj:
koliber
Rodzina:
kolibrowate
Rząd:
krótkonogie
Gromada:
ptaki
Typ:
strunowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją kolibry i czy spotkamy je w Polsce?

Kolibry żyją w Ameryce Południowej i Środkowej, a także niektórych regionach Ameryki Północnej. Większość tych ptaków zamieszkujących Stany Zjednoczone oraz Kanadę na zimę migruje w cieplejsze rejony. Osiadają na ten czas głównie w Meksyku oraz innych krajach Ameryki Środkowej. Mimo że kolibry są bardzo małe, to mogą bez problemu pokonać całą Zatokę Meksykańską w celu znalezienia miejsca do zimowania.

Najwięcej tych ptaków mieszka w subtropikalnej strefie na wschodnich stokach Andów. Kolibry mogą także być hodowane w specjalnych wolierach. Niezbędne jest jej dobre oświetlenie oraz zamontowanie ogrzewania, co pozwoli stworzyć im odpowiednie warunki. 

Kolibry większość swojego życia spędzają w powietrzu. Mają umiejętność fruwania do tyłu oraz zatrzymywania się w miejscu. Jest to możliwe dzięki szybkim ruchom skrzydeł. Mogą nimi poruszać z prędkością do 90 uderzeń na minutę. 

Większość życia spędzają samotnie. Samce walczą o swoje terytorium i bywają agresywne w stosunku do innych przedstawicieli tej samej płci, a także innych gatunków. Kolibry żywią się nektarem kwiatów, a także niewielkimi bezkręgowcami. Mają długie języki, które umożliwiają im wydobycie pokarmu z kielichów roślin.

Kolibry mają bardzo szybki metabolizm i muszą jeść średnio co 15 minut. Potrzebują dużo energii, gdyż ich serce pracuje w tempie 1 260 uderzeń na minutę. Jednak nocą metabolizm znacząco zwalnia, a ptaki te wpadają w letarg. Zmniejsza się częstotliwość pracy serca, co pozwala im przetrwać noc bez pożywienia.

Kolibrów nie spotkamy w Polsce. Podobny do kolibra i żyjący u nas jest

fruczak gołąbek

, ale to owad. 

Jak wyglądają kolibry? 

Kolibry to najmniejsze ptaki świata (najmniejszy jest koliberek hawański).

Mają od 6 do 22 cm długości, a ich masa ciała to od 2 do 20 gramów. Samce są najczęściej nieco większe od samic. Ich pióra ma odcień brązu i czerni, ale bardzo często nazywa się je latającymi klejnotami. Specjalna struktura upierzenia sprawia, że światło się od niego odbija i tworzy się efekt jego rozszczepienia. Dzięki niemu ich pióra wyglądają, jakby miały wiele kolorów. Na ogonie znajduje się aż 10 sterówek, które wpływają na precyzję podczas lotu.

Charakterystyczną cechą budowy kolibrów jest wydatny grzebień mostka. W tym miejscu znajdują się silne mięśnie poruszające skrzydłami. Nogi tych ptaków są krótkie, a kształty dziobów zależą głównie od gatunku. Są one zawsze dopasowane do kształtu kwiatów, z których pobierają nektar. 

Kolibry mają doskonały wzrok. Mogą dostrzec pożywienie nawet z odległości ponad kilometra.

Kolibry budują gniazda z traw, mchu oraz pajęczyn. Samica składa jedno lub maksymalnie dwa jajka i samodzielnie zajmuje się ich wysiadywaniem. Samiec nie bierze także udziału w opiece nad pisklętami. Młode wykluwają się po około 14-19 dniach i są zupełnie nagie oraz bezbronne. Jednak już po 3 tygodniach są w stanie samodzielnie egzystować i opuszczają gniazdo.

Ciekawostki o kolibrach

  • Najmniejsze gatunki kolibrów ważą zaledwie 2 gramy.
  • Kolibry potrafią latać z prędkością 120 km/h.
  • Jaja kolibrów ważą średnio 0,25 g. 
  • Szacuje się, że na świecie występuje około 380 gatunków kolibrów. 
  • Ptaki te żyją średnio 3-5 lat, jednak zdarzają się osobniki dożywające nawet 12 lat. 
  • Ze względu na swoje niewielkie gabaryty kolibry są pożywieniem innych zwierząt, głównie dla płazów i gadów. Dość często padają także ofiarą ryb i wiewiórek.
  • Kolibry mają świetną orientację w terenie. Potrafią wrócić do miejsc, w których udało im się znaleźć pożywienie. 
  • Mózg kolibra to nieco ponad 4% masy jego ciała. Jest to najlepszy wynik wśród wszystkich ptaków.
  • Ptaki te nie mają węchu. Są jednak w stanie doskonale rozróżniać kolory. Mają zdolność do przetwarzania światła ultrafioletowego, co oznacza, że są w stanie dostrzec barwy niewidoczne dla ludzkiego oka. W orientacji w terenie i zdobywaniu pożywienia pomaga im doskonały wzrok. 
  • Przeciętny koliber ma około 900 piór na swoim ciele. 
  • Oczy kolibrów mają trzy powieki. Są one półprzezroczyste i pełnią rolę ochrony podczas lotu. 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas