Dlaczego warto stosować olejki eteryczne w pielęgnacji? Ekspertka wyjaśnia

Olejki eteryczne powszechnie znane są ze swoich właściwości aromaterapeutycznych. Wystarczy tylko kilka kropel, by dom wypełnił się zapachem kwiatów, owoców, lasu - możliwości jest wiele. Jednak olejki eteryczne to nie tylko piękny zapach, ale również skarbnica właściwości odżywczych, które mogą być naszym sprzymierzeńcem w pielęgnacji urody.

Olejki eteryczne stosowane w odpowiedni sposób mają niesamowite właściwości terapeutyczne.
Olejki eteryczne stosowane w odpowiedni sposób mają niesamowite właściwości terapeutyczne.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Olejki eteryczne to naturalne, aromatyczne substancje organiczne występujące w różnych częściach roślin, takich jak liście, kwiaty, korzenie, łodygi czy skórki. Są one odpowiedzialne za charakterystyczne zapachy wielu roślin.

Proces produkcji olejków eterycznych zazwyczaj polega na destylacji parowej lub tłoczeniu. Najczęściej stosuje się destylację parową, w której para wodna przechodzi przez rośliny, wyciągając z nich lotne związki aromatyczne. Następnie para jest skraplana, a zbierany kondensat zawiera olejek eteryczny, który jest mniej gęsty niż woda i posiada charakterystyczny zapach rośliny, z której został wyekstrahowany.

Kupując olejek, warto zwrócić uwagę, czy jest to olejek eteryczny czy zapachowy. Olejki zapachowe nie są naturalne - za ich zapach są odpowiedzialne sztuczne substancje chemiczne. Jeśli interesuje nas naturalna pielęgnacja, powinnyśmy sięgnąć po olejki eteryczne. 

-Niesamowicie istotny jest fakt, że jest to substancja w pełni naturalna. Bezpiecznie używana nie wykazuje praktycznie żadnych skutków ubocznych! A dobrodziejstwo, jakie ze sobą niesie, trudno ująć w kilku słowach czy zdaniach - stwierdza Barbara Kieś, doradczyni i edukatorka w zakresie stosowania olejków eterycznych. 

Dlaczego warto sięgnąć po olejki eteryczne w pielęgnacji twarzy?

Jak zacząć stosowanie olejków eterycznych? Na co uważać? 

-Ostatnio zaobserwować możemy większe zainteresowanie w temacie olejków eterycznych. Niestety, aż 99 proc. olejków dostępnych w sprzedaży jest olejkami syntetycznymi! A wyłącznie olejki naturalne, czyste zarówno fizycznie (czysty olejek, bez domieszek olei roślinnych) jak i chemicznie (wolne od zanieczyszczeń typu pestycydy czy metale ciężkie) wykazywać mogą działanie terapeutyczne - podkreśla ekspertka.

Kiedy mamy pewność, że olejek jest czysty?

-Wyłącznie wówczas, gdy został odpowiednio przebadany. Warto wiedzieć, jakich badań możemy wymagać od producentów, aby mieć pewność, że stosowany przez nas produkt pomoże, a nie zaszkodzi. Do uzyskania 15 ml olejku eterycznego z cytryny potrzebne jest około 70 tych owoców. Jak Państwo myślą, jaki jest koszt 70 ekologicznych cytryn? Czy zatem czysty olejek może kosztować kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt złotych? Na co zatem należy uważać? Na sam produkt. Oczekiwane rezultaty otrzymamy wyłącznie stosując olejki czyste i przebadane. Warto znaleźć osobę, która nas w świat olejków wprowadzi, wyedukuje w zakresie bezpieczeństwa ich stosowania, a także poradzi w razie jakichkolwiek olejkowych wątpliwości.

-Niezwykle istotną kwestią jest to, iż olejki eteryczne są substancjami niezwykle skoncentrowanymi. Z tego względu rozcieńczamy je w odpowiednich proporcjach z olejem bazowym (np. ze słodkich migdałów) lub dodajemy dosłownie 1 kropelkę do kremu. Mamy też olejki, które możemy stosować bezpośrednio na zmiany skórne, np. lawendowy czy z drzewa herbacianego. Nawet posiadając najlepsze narzędzie, niezbędna jest wiedza, aby stosować olejki bezpiecznie. - zaznacza Barbara Kieś.

Olejki na problemy skórne

Jak stosować olejki w przypadku najbardziej powszechnych dolegliwości dermatologicznych?  

-Olejki eteryczne znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w przeróżnych problemach skórnych. Wymienię tutaj tylko kilka przykładów. Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego zalecany jest na zmiany trądzikowe, grzybicę, łupież, jak również opryszczkę. Sucha skóra? Tutaj doskonale sprawdzi się lawenda - królowa olejków, zwana tak ze względu na niezwykle szerokie spektrum oddziaływania na ludzki organizm.

Copaiba to olejek drzewny o działaniu nawilżającym, ale również świetnie sprawdzi się przy trądziku. Przy okazji wykazuje działanie przeciwbólowe. Wraz z lawendą świetnie sprawdza się na bóle menstruacyjne. Zmarszczki? Na pomoc przybywa olejek z kadzidłowca! To jeden z najlepiej przebadanych olejków eterycznych. Wiemy, że oddziaływuje już na poziomie komórkowym. Posiada udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Świetnie działa na blizny i rozstępy, jak również zmiany trądzikowe. Wyrównuje koloryt skóry, pomaga zapobiegać i leczyć plamy pigmentacyjne.

Olejek różany jest jednym z najdroższych olejków świata. Aby uzyskać 5 ml olejku potrzebnych jest w przybliżeniu 10000 róż! W czym może nam pomóc? Wzmacnia naczynia krwionośne, a więc redukuje zaczerwienienia. Działa również przeciwzmarszczkowo, a przy okazji jest naturalnym afrodyzjakiem! Wyobrażacie sobie ten zapach...?

Rozsławił ją tiktoker. Pluszowa gęś Pipa hitem sprzedażyPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas